Faizler akıbet 4 yılın zirvesinde!

Model Bankası (TCMB) siyaset faizini 7 aydır yüzde 14’de sabit tutarken, ekonomi yönetiminin kur, akan peyda ve enflasyonu gevşetmek için devreye aldığı repo dışı sıkılaştırıcı önlemler, ortalık faizlerinin çabucak tırmanmasına öğün açtı. TCMB verilerine göre, averaj ticari yüreklilik faizleri geçen hafta yüzdelik 29.74’e yükselerek sonuç 4 yılın zirvesine yükseldi. Repo indirimlerinin başladığı Ilkgüz 2021 öncesinde ticari kredisi faizleri yüzdelik 21 seviyelerinde bulunuyordu. söz konusu 11 ayda ticari kredisi faizlerinde 850 baz puana andıran yükseliş oldu. De bu izzet ağırlıklı ortalamaları gösterirken, birçok şirket bu oranın haddinden fazla henüz üstünde kredi faizleriyle yüz yüze kalıyor. Nema ortalamasını, halen yüzdelik 17-18’lerde fiyatlama fail fakat limiti olan müşterilerin bile güven kullanamadığı kamu bankaları düşürüyor. Ancak piyasanın gerçekleri ortalama faizlerin yüzde 50’lerde olduğunu gösteriyor.

KISA VADELİ POZİSYON

Sözcü Gazetesi’nden Mehtap Özcan Ertürk’ün haberine göre; Işıntı ticari kredilerde geçen sene yüzdelik 21-22’lerde olan faiz oranı şimdilerde yüzdelik 40-45’e kadar çıkıyor. Bire Bir sene ilk yüzdelik 18-20’lerde olan rotatif ticari itimat faizleri ise yüzde 47-55 aralığına büyüklüğünde yükselmiş durumda. Bankacıların verdiği bilgiye göre enflasyonun altında eksiklik faizin sürdürülemeyeceği ve önümüzdeki dönemde faizlerde birdenbire yükseliş beklentisi ile bankalar imdi, günce Nema işlediği amacıyla kısa vadeli vaziyet alabildikleri rotatif kredilere yöneliyor.

BANKALARA YAPICI OLUN ÇAĞRISI

İş dünyasının kredi ve nema tepkisi ise seçkin sabık çevrim büyüyor. Son yerine Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, sosyal iletişim araçları hesabından yaptığı açıklamada banka kredilerine ulaşmanın zorlaştığını belirterek, “Türkiye’nin değme ülke ve ilçesinden bankalara yönelik şikayetler artıyor. Firmaların itimat talepleri karşılanmıyor yahut haddinden fazla erdemli maliyetler çıkarılıyor. Üretim, istihdam, envestisman için bankaları daha duygun ve yapıcı olmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

ÜÇ KAMER ÜZERİ FİYATLANMA YAPILAMIYOR

Bankacılık uzmanı Erol Taşdelen, amme veya özel hızla birden birlik bankaların üç kamer üst işıntı fiyatlama yapamadığını, bunun üstelik mutedil ve ince vadede faizlerin elan dahi yükseleceği anlamına geldiğini söyledi. Taşdelen, “Bankalar emniyet feda etmek amacıyla uğraşmıyor. Gestalt’den yüzdelik 14 ile borçlanan bankalar, Kaynak’ye dara- sek nema ile namus borcu veriyor. Halen bankaların temel müşterisi Hazine” dedi.

Avrupa bankaları menfi ürem döneminin bitişiyle kanatlandı

 

Bostic’ten nema açıklaması

 

Arjantin Hat Bankası ürem artırdı

 

FED’in nema artırımı sonrası nelerin fiyatı yükselecek?

 

Share: