Faziletkâr kiralar sunma haddinden fazla onları vuruyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Pandemi sürecinin başında kiracılar metropolleri infirak etmesin diyerek kiraları yalınlık şekilde düşüren familya sahipleri, salgının etkileri azalmaya başlayınca kiraları pandemi öncesi seviyelerin de üzerine çekmişti. FED’in rekor ürem artırımlarıyla biraz olsun hızını kaybeden MEMLUK bölük piyasasında kiralar bibi faziletli seyretmeye devam ediyor. Bu durumdan sunma haddinden fazla kötülük gören ise gelişim hayatına atılmak amacıyla olan ya dahi kariyerine bakir başlamış Z kuşağı gençleri oluyor.

Z kuşağı için kiralar hoşur bile haddinden fazla erdemli seyrediyor. Bank of America’nın yayınladığı tabir birlikte benzer tıpkısı tespitte bulunuyor: “Erdemli kiralar yer çok taze nesillerin canını sıkıyor.”

Kiralar ilk kez 5 bin doları aştı

Fortune’dan Christine Mui’nin haberine göre, Salı günü yayınlanan rapor, Orak Ayı ayında icar ücretleri ortalamasının güzeşte yılın aynı dönemine bakarak yüzde 7,4 oranında arttığını gösteriyor. Yegâne akak odalı aynı dairenin averaj fiyatı bu yaz yaptığı bakir zirvelerle Orak Ayı ayında averaj 1.450 doları buluyor. KUL merkezli emlak şirketi Zumper’a bakarak ülkenin sunu iri şehri olan New York’ta sayı farkı kira Haziran ayında ilk kez 5 bin doları aştı.

Fakat basamak piyasasında yaşanan kira enflasyonu değme kuşağı kıymet şekilde etkilemiyor ve kimse yükselen fiyatlardan Z kuşağı büyüklüğünde kıygın değil. Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, 1996 yılı sonrası doğanlar, güzeşte Orak Ayı ayından bu yana ortalama icar bedellerinde yüzdelik 16’lık tıpkı artışla karşılaşıyor. Bank of America verilerine bakarak bu cesamet, 1946-1964 yılları ortada doğan nüfusu nitelemek üzere geçer not ‘baby boomers’ nesli için ise takkadak yüzdelik 3’lük tıpkı artışa bedel geliyor. Bank of America raporunda, “Zinde tüketiciler, faziletli kira enflasyonu nedeniyle köşeye sıkışıyor” diye belirtiliyor.

Y ve X kuşakları daha beş altı etkileniyor

Pandemi sürecinin başlarında familya sahipleri, kiracıların metropolleri ayrılma etmemesi üzere koskocaman düzeyde indirime gitmişti. O çevrim yapılan sözleşmelerin 2021 yılında sona ermesiyle birlikte birçok eş sahibi kira bedellerini apansızın ayrımsız defa daha artırdı. Bu artışlar sonrası özellikle ara sıra bölgelerde kiralar pandemi öncesi dönemin iki katından üstelik faziletkâr seviyelere geldi.

Canlı nesil bu artışlardan iri darbe alırken, kira artışları tıpkısı gömlek süresince de farklılık gösterebiliyor. Z kuşağına gereğince yaşça henüz şişman olan Y kuşağı üzere bile faziletli kiralar incitici verici oluyor. Bank of America raporuna bakarak, genç Y kuşağının ortalama kira ödemesi sabık yıla göre yüzde 11 oranında artarken görece yaşça henüz şişman olan Y kuşağı amacıyla ise bu ihtişam yüzde 7 yerine gerçekleşiyor. Bank of America’evet bakarak X kuşağı amacıyla ise bu izzet yüzdelik 5 kendisine gerçekleşiyor.

Haftalık değil günlük sevap

Z kuşağının kendini paraya bu derece merbut hissetmesinin sürpriz olmadığı bu rakamlardan dahi anlaşılıyor. Gençlerin yüzdelik 61 kabilinden faziletli orana erbap iri benzeri kesimi, ücretlerini haftada iki el kabul etmek yerine günlük adına kabul etmek istediklerini söylüyor. Nesiller arası ilişkilere odaklanan tetkikat fail KÖLE merkezli Center for Generational Kinetics raporuna göre, bu uzanım umumi namına maaştan maaşa zinde çalışanlara has tıpkısı aplikasyon.

Yükselen kira enflasyonu Z kuşağının az daha üçte birini apartman dışı aramalara yönlendiriyor. Finans şirketi Credit Muhtelit’nın Haziran ayında yayınladığı tıpkısı ankete göre ise Z kuşağının yaklaşık yüzde 29’u aileleriyle alay malay yaşamaya ‘ayrıntılı vadeli bire bir hane çözümü’ yerine bakıyor. Z kuşağının bu kökten yaklaşımları olağanüstü olmaktan ırak zira kiralar kullanılmamış işe başlayan birinin karşılayabileceği seviyelerin çok üzerinde seyrediyor.

Z kuşağının ofise yaklaşmak için tek şartı var: Yüksek aylık

 

Çin’in Z kuşağı: Ebeveynlerinden daha ensesi kalın ve ulusçu

 

Z Kuşağı gündelik istiyor

 

Z Kuşağı ile ilgilendiren çarpıcı araştırı: Tükenmişlik hissi!

 

Z Kuşağı engin çalışmayı yeğleme ediyor

 

Charlie Munger: Z Kuşağı’nın zenginleşmesi çok print

 

Share: