‘Fazla dalmak ısın alımını azaltabilir’

Chicago Üniversitesi’nden bilgi insanları, uykunun obezite ile ilişkisini uğraşmak üzere 80 yetişkinle klinik tecrübe yaptı. Akşam başına benzeri saat yahut elan aşkın uyku eklemenin insanların günce kalori alımını 270 kalori eksilttiğini bulan araştırmacılar, bunun elden henüz fazla uyuyarak 3 yılda yaklaşık 12 kilo kayba misil açabileceğini belirtti.

Araştırmacılara göre, akşam 6,5 saatten daha bir iki uyur taze, fazla çetin yetişkinlerin gaflet alışkanlıklarını iyileştirmek üzere danışmanlık aldıktan bilahare şeb başına 1,2 saat daha fazla dalgı ekleyebiliyor. Irish Examiner sitesinin haberine bakarak sonuçlar, elan çok uyumanın, insanların mecmu ısın alımını günde averaj 270 azalttığını ve bazı kişilerin 500 daha beş altı ısın tükettiğini gösterdi.

Chicago Üniversitesi’nin gaflet merkezinden Dr. Esra Tasali, çalışmanın kilo vermeyi amaçlamadığını belirterek, “Fakat hoppadak 2 hafta ortamında üstelik, ısın alımında aynı eksilme ve aksi benzeri erke dengesi olduğunu gösteren nicel kanıtlara sahibiz, ısın alımının yakılan kaloriden henüz az olduğunu gördük” diye niteleyerek konuştu.

Faaliyet kapsamında yedikleri kısıtlanmayan 80 büyük, kendi yataklarında uyudu, giyilebilir cihazlarla uykuları izlem edildi ve seçkin kefaret yahut idman talimatı olmadan normal bir dirim tarzı izledi.

Çalışmanın başlangıcında 21 ila 40 yaşları arasındaki yetişkinlerin cisim kütle indeksi (BMI) 25 ila 29,9 arasındaydı, bu da çok tehlikeli oldukları anlamına geliyordu. Araştırmanın sonuçları Jama Internal Medicine dergisinde yayımlandı.

Şoke eden korona araştırması: Zararı faydasından fazla çıktı!

 

Obezite ve meme başı kanseri doğrudan ilişkili

 

‘Yetersiz uyku Kovid-19’a yakalanma riskini artırıyor’

 

Share: