FBI, Linkedin’de saklı yazı dolandırıcılarının peşinde

Saklı Yazı mal birimleri seçkin hangi büyüklüğünde son zamanlarda dokunaklı düşüşler yaşasa da hâlen geleceğin arz koca teknolojilerinden biri namına gösteriliyor. Ancak bu dijital varlıklar ile ilişik ayyarlık vakalarının çok çok olduğunu söylemek falsolu imkânsız. Uzmanlar, yatırımcıların internet ortamlarındaki kripto dolandırıcıları üzerine tetik olunması gerektiğini seçme açıklamasında vurguluyor.

Şimdi ise gelen bakir haberler, dünyanın genişlik pop içtimai ağlarından biri olan LinkedIn’in kripto dünyalık dolandırıcılığı üzerine kullanıldığını gösteriyor. CNBC eliyle paylaşılan rapora bakarak MEMLUK Federal Sormaca Bürosu (FBI), popüler âlem üstüne kullanıcıları uyarıyor.

LinkedIn’deki dolandırıcılıklarda artış

CNBC’ye bakarak LinkedIn, serencam zamanlarda platformda kullanıcıları kripto para birimlerine envestisman yapmaya isteklendirme eden dolandırıcılıkların arttığını akseptans etti. Bunun beraberinde FBI’ın Unvan Francisco ve Sacramento şehirlerindeki ofislerinde mesul olan Sean Ragan de alelhusus hareket dünyasında popüler olan platformu “koskocaman bir gözdağı” kendisine nitelendirdi ve akıbet zamanlarda bu form dolandırıcılıklarda korkulu bir artma gördüklerini açıkladı.

Açıklamalara bakarak dolandırıcılar, istekli bire bir kişi gibi davranarak kullanıcılara ulaşıyor. Bunun ardından de özden davranarak konuştukları kişilere saklı yazı dünyalık yatırımları ile mülk kazanabileceklerini söylüyor ve onları bazı sitelere çekmeye çalışıyor. Suçlular, önce namına kullanıcıları kaynak kripto servet sitelerine yönlendiriyor ve onların güvenini kazanıyor. Bu kişiler, birkaç kamer sonra ise onların cali sitelere yatırım yapmasını söylüyor ve hesaplarından paraları çalıyor.

LinkedIn ise evvel paylaştığı tıpkı açıklamayla kullanıcıları nahoş profilleri bildirmeye heveslendirme etti. Şirketin yetkililerinden Oscar Rodriguez dahi CNBC’ye yaptığı açıklamalarda neyin cali olup olmadığını belirlemenin ‘emniyetsiz derecede zor’ olduğunu aktardı. Antrparantez hava, sizden dünyalık veya yatırım yapmanızı isteyen tanımadığınız şahıslar üzerine dikkatli olunması gerektiğine ilgi çekti.

LinkedIn’in dolandırıcılar konusunda başka şirketler ve FBI kadar izzet kurumları ile gelişigüzel çalıştığı da gelen haberler ortada düzlük aldı. Rodriguez, tayin edilen cali hesapların %96’sının kaldırıldığını açıklamalarında belirtirken CNBC’ye mütekellim tıpkısı kadro mağdur, ayyarlık sebebiyle ettikleri zararın 200 bin dolar ile 1,6 milyon dolar ortada değiştiğini ifade etti.

Saklı Yazı piyasalarda zayıf 1 bilyon doları aştı

 

Kurucusu ortadan kayboldu: Kripto parada bire bir zayıf henüz!

 

Share: