FCA 50 saklı yazı firmasını soruşturuyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

İngiltere Finansal Icra Otoritesi (FCA) sabık sene şeş aylık dönemde kripto firmalarıyla ilgili 300’den çok ülkü açtı. Finextra’nın haberine göre söz konusu şirketler için kriminal soruşturmaları dahi dahil gelmek amacıyla 50 anket devam ediyor.

FCA bakir anne akım kripto dünyasında ayyarlık işlemleri ve salahiyetsiz işlemler fail şirketlerin patlaması karşısında zorlanıyor. FCA’mağara konuyla ait genel ağ sitesin ScamSmart’den yayılan verilere göre Ilkgüz 2021’e kadar sabık şeş aylık müddet içerisinde kripto dolandırıcılığıyla ilişik 4300 tabir ele alındı. Bildirilen ikinci bildirme geniş ayyarlık kategorisi ise 1600 raporla tekaütlük ödemesi transferleri oldu.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, İngiltere’nin mali denetleme organı saklı yazı firmalar konusunda ilişkin bire bir nezaret yetkisine erbap. Kara mal aklamayı engellemeye ilgilendiren yasaların verdiği yetkiyle cereyan edebilen FCA ancak bu yasalar çerçevesinde denetimsiz şirketleri kapatabiliyor veya ceza verebiliyor.

FCA ayyarlık ihtimali içeren 16.400 soruşturma talebi aldı ve bu rakam benzeri eski yılın bire bir dönemine bakarak yaklaşık üçte benzeri arttı. Aranjör çekicilik ayrıca, tüketici envestisman pazarına katılmak talip firmaların başvurularının dörtte birini durdurdu. Bu ölçü da akıbet finansal yılda beşte tıpkısı oranından çoğalma gösterdi.

FCA’in Piyasalar Birimi Genel Müdürü Sarah Pritchard konuyla ilgili açıklamasında, “Tüketicilerin envestisman kararları alırken hamaset duymaları gerekir ve bugün yayınladığımız veriler dolandırıcılıkların ne büyüklüğünde hoşgörülü olabileceğini göstermektedir. Envestisman yapmadan ilk, haddizatında kiminle çalıştığınızı kontrol edin, FCA aracılığıyla yetkilendirip yetkilendirilmediklerini kontrol edin ve ortaya çıkabilecek riskleri hissetmek amacıyla araştırmanızı yapın” uyarısında bulundu.

 

Kripto platformu lacerem Ukrayna savaşının parçası oldu?

 

Coinbase CEO’sundan kripto açıklaması: Ruslar üzere can simidi

 

AB’den Rusya yaptırımlarını destek olmak için saklı yazı hamlesi

 

Share: