Ferit Şahenk’in Hyatt’ına Çinli talip

Çinli dev Senstone Capital’mağara Umumi Müdürü John Zing, ikincisi planlı ‘Uluslararası Soylu Erki Gelişme Zirvesi’nde Türkiye ve Çin ortada yapılabilecek işbirliklerini ahbaplık etmek için Türkiye’ye geldi.

Eski Tutum Bakanı ve Çelebi Mühim Müşavirlik Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Işın Çelebi aracılığıyla birleştirme edilen zirveye Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ve İstanbul Valisi Vasip Delicesine birlikte katıldı. Şahika, Veladet Grubu’na ilgili olan İstanbul Taksim’deki Grand Hyatt Otel’da düzenlenirken, Tekevvün Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk de burada Jhon Zing ile bir araya geldi.

Zirvenin arkası sıra müracaat fırsatı yakaladığımız Senstone Capital Umumi Heyet Başkanı John Zing, Türkiye’de yapmayı planladıkları yatırımlar üzerine birlikte gâh bilgiler verdi.

Burak Coşan’ın Hürriyet’teki haberinde açıklamaları vadi kayran Zing, Türkiye’da turizm ve besin alanında 150 milyon dolarlık envestisman yapacaklarını, satın almayı planladıkları oteller ortada Grand Hyatt Oteli’n de olduğunu söyledi. Yapılan görüşmelerle ait çok teferruat veremeyeceğini dile getiren Zing, görüşmelerin olumlu ilerlediğini belirtti.

Türkiye’de çabucak İstanbul’birlikte değil bambaşka bölgelerde üstelik yatırım ya üstelik mübayaa arayışları olduğunu anlatan Zing, “Türkiye Çin amacıyla çokça akıllıca ayrımsız büyüklük. Çinliler romantik Türkiye’ye, makro İstanbul’a gelmeyi seviyorlar. Çinliler çıktı tarihi, kültürü, kökü ve hoşgörüsü olan ülkeleri yeğleme ediyor. Türkiye tecim yarmak amacıyla şu anda çokça makul, gelecekte Türkiye’bile çokça aşkın gelişim fırsatı çıkacağına inanıyoruz” dedi.

208 MİLYON TL’YE ALDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2010’bile eksiltme ile satışa çıkardığı Grand Hyatt Otel, 208 milyon TL ile Doğuş Ana Ortaklık bünyesindeki Göktrans şirketinin olmuştu. 14 bin 793 metrekare arazi üzerinde kurulan otelin 360 odası bulunuyor. Havuzu, barı, restoranları, sauna, ovuşturma, solaryum salonları, mevcut otelin 2031’e kadar tasarruf hakkı bulunuyordu.

KARDEŞÇE EDİP DÖNMEYİN

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy dahi zirvede Çinli yatırımcılara seslenerek, “Türkiye, Çin’e e-ara sınav ile zorlamasız sağladı. Ara Sınav kolaylığını Çin’in de sağlaması gerekiyor. Bu konuda Çinli firmaların de öz siyasileri ve bürokratları ile konuşması gerekiyor. Şu anda Çin’mağara iki şehrinden Türkiye’ye pervaz var. Bu en bir iki 11’e çıkabilir. Tığ dahi uçuşlara bindi vermeye hazırız. Buraya geldikten bilahare sunturlu dostça yazar hoşgörüsüz dönmemeliyiz. Ben icra vekili olmamın dışında bire bir aksiyon adamıyım. Yaptığımız gelişigüzel hareketten benzeri serencam çıkarmalıyız” dedi. Türkiye’üstelik mega turizm yatırımı yapılması için icraat yürüttüklerine özen calip Ersoy, “Yabancıların yapmasını hedefliyoruz. Bakanlık bünyesinde turizm geliştirme fonu de kuracağız. Şayet icabında yabancı yatırımcılara makul bire bir ölçüde eş olabiliriz” dedi.

Share: