Fikirtepe’de eskimemiş dönme başlıyor!

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde Belde Ve Kentçilik Bakanlığı desteğiyle Fikirtepe’birlikte başlatılan Kentsel Inkılap çalışmaları devam ediyor.

Icraat kapsamında enfrastrüktür adına ara gösteren Fikirtepe’dahi az bırakılan inşaatların tamamlanması, alanın yetersiz olan fiziki ve sosyal belde koşullarının iyileştirilmesi, ayrılmış ve kesintili yapılaşmanın düzeltilmesi hesabına çalışmalar sürdürüldü.
Alanda incelemelerde mevcut Mekân ve Kentçilik Bakanlığı Enfrastrüktür ve Kentsel Transformasyon Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Karagürgen, Fikirtepe Kentsel Transformasyon Projesi’nin sonuç durumuna ilgili açıklamalarda bulundu.

Fikirtepe’da planlı çalışmaları yerinde inceleyici Gürgen, “Bundan iki sene ilk biliyorsunuz Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin gündeme gelmesiyle beraber Çevre ve Kentçilik Bakanı adına dahi Sayın Bakanımız Tasavvur Çekicilik Komutan’üstelik görevlendirildi. Kendisi bu konuyla özel yerine ilgilendi ve arkasında aynı mevzuat değişikliği yapıldı. Hem sözleşmelerin feshedilmesiyle ilişik işini yapmayan müteahhitlerin sözleşmelerinin feshedilmesiyle ilişik hem birlikte bakanlığın ara sıra alanlarda müdahale edip müteahhitlerin yerine projeleri tasdik edip, türe sahiplerine vermesiyle ilgili namına. Şimdi aha onun örneklerinden bire bir tanesinde Fikirtepe’da beraberce yaşıyoruz. Fikirtepe’dahi tahminî yedi ay öncesinden gene sahada yapılan toplantılarda adalet sahipleri ve müteahhitlerin bulunduğu toplantıda Sayın Bakanımız bilcümle tarafları dinledikten sonraları Sayın Cumhurbaşkanımızın birlikte talimatlarını alarak Fikirtepe’deki projeyi Yer ve Şehircilik Bakanlığı adına bizim yürüteceğimizin deklarasyonunu yaptı. Bugün üç parça yapı adasında şu anda emlak basamak çalışarak inşaatlarına devam ediyor. İki parça ihale yolda, onlar de teşrinievvel ayının içerisinde yapılacak ve aplikasyon alanı içerisindeki yirmi yapı adasının tüm ihaleleri dahi bu yılın böylece tamam olacak” dedi.

“150 GÜNCE TAHLİYE SÜRESİ VERDİK”

Evlerin boşaltılmasına ilişik serencam durumu açıklayan Karagürgen, “Siz dahi gördünüz alanın nereden baksanız yüzde 97’si boşaltılmış durumda. 7 bin 200 hanenin olduğu tıpkısı proje alanından bahsediyoruz. Haddinden Fazla acul boşaltmalar, tahliyeler gerçekleşiyor. İşte şu anda içerisinde bulunduğumuz alanda de camlar, kapılar, pencereler söküldü. Vatandaş çıktı en son mütezayit eşhas evlerini tahliye ediyorlar. Aşağıda üstelik tıpkı taraftan emlak konutunda şantiyeleri aceleci tıpkısı şekilde devam ediyor. İnşallah bu senenin sonu itibariyle bilcümle proje alanlarımızın içerisinde ihalelerimiz tamam, bu bölgenin yıkımları tamamlanmış ve bakir Fikirtepe’nin temellerinin atıldığı, binaların yükseldiği kullanılmamış aynı duruma akilane gidiyoruz. Tığ Sayın Bakanımızın talimatlarından sonraları vatandaşlarımıza 150 günlük boşaltma süresi verdik bu alanın içerisinde. Bu üstelik 15 dönme öncesinde doldu bu süreçte” diye konuştu.

“EVLERİ YEGÂNE YEGÂNE DOLAŞIP İHTİYAÇLARINI KARŞILAMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Karagürgen şunları söyledi: “Demincek en son icap Belde Şehircilik Bakanlığı personeli adına bizler, lüzumlu bizim müşavirlik hizmetlerimizi yürüten GEDAŞ sahada vatandaşın kapısını bir tane bir tane çalarak dolaşıyoruz. Evlerini boşaltamayan var mı? Hastalığı olan var mı? Düşkünlüğünden dolayı tahliye edilemeyen vatandaşlar var mı? Bunların evlerini şu anda biricik bir tane dolaşıp ihtiyaçları olanların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Bizim dediğim kabilinden kısaca 180 dolaşma öncesinden insanlara bildirim yaptık. Evlerini boşaltmalarını, iş yerlerini boşaltmaları anlamında biz de genelde insanlar akıbet güne kadar beklerler. Tığ fatura ödememizde bile bilcümle serencam günleri bekliyoruz. Resmi müracaatlarda da akıbet günleri bekliyoruz. Demincek burada sonuç günlerini bekleyen sanayici arkadaşlarımız üstelik var. Esnaftan da arkadaşlarımız var. Tığ bire bir kısmıyla konuştuğumuzda kendilerinin yerlerini ayarladıklarını ancak serencam güne kadar bundan sonra ’Burayı kapatın elektriği, suyu kesiyoruz’ diyene kadar buradaki ticari faaliyetlerini sürdüreceklerini söylüyorlar. Biz bunların da haberlerini verdik kendilerine. Çıktı yerlerini ayarladılar. Söylediğim kabil konutlar üzere bulduğumuz depolar tıpkısı zamanda esnafımız ve ticarethanelerimiz için bile meri. Onların da eşyalarını içki içmek konusunda, depolara kaplamak üzerine hiçbir tereddüdümüz bulunmayan. Kâfi kim aynı zaman evvel projemiz başlasın.”

Erdoğan, Fikirtepe amacıyla istek verdi

 

İki mülk amacıyla restorasyon ve kentsel transformasyon kararı

 

İzmir’birlikte kentsel dönüşüm için 2 milyarlık envestisman

 

Share: