Finansal kuruluşlar kömür sanayisine 1,5 trilyon dolar sağladı

28 sivil sosyete kuruluşundan oluşan çevreci kol vasıtasıyla hazırlanan ayrımsız rapora bakarak, yüzlerce mali bünye Familya 2019’dan Kasım 2021’e büyüklüğünde yüreklilik ve üstlenme vasıtasıyla kömür sanayisine 1,5 trilyon dolar tahsis etti. Araştırmaya bakarak bu kuruluşların birçoğu net liyakatsiz taahhütte bulunmuştu.

Araştırma, Çin, KÖLE, Japonya, Hindistan, İngiltere ve Kanada’dan oluşan şeş ülkeden bankaların dönme boyunca global kömür finansmanının %86’sından sorumlu olduğunu belirtiyor.

Kesin Zero Banking Alliance’ın üyeleri olan Japon yatırım bankaları Mizuho Financial, Mitsubishi UFJ Financial, yeryüzü büyük iki yüreklilik veren yerine belirlenirken, direkt krediler 373 milyar doları buldu.

1,2 trilyon dolar da üstenme vasıtasıyla kömür şirketlerine kanalize edildi. Önde gelen 10 sigortacının bütünü Çinli idi ve Çin Uran Ticaret Bankası (ICBC) 57 bilyon dolarla geçmiş sırada kayran aldı.

Araştırmaya öncülük fail Alman çevre grubu Urgewald’ın finansal araştırma başkanı Katrin Ganswind, “Bankalar kömür müşterilerinin geçişine yardımcı olmak istediklerini iddia etmeyi severler, fakat hakikat şu kim bu şirketlerin az daha hiçbiri intikal yapmıyor” dedi.

Sanayici kömüre dönüyor

 

Yer Yağı şirketleri bozukluk yeşil enerjiye envestisman yapmıyor?

 

Almanya, nükleeri yeşil envestisman namına görmüyor

 

Share: