Formula 1 yeniden İstanbul’da

Tesla’ya kesilen cezanın sebebi ise şirkette asansör operatörü olarak müteharrik tıpkı kişinin maruz kaldığı iş ortamı. Basına yansıyan bilgilere göre Owen Diaz adındaki sakat etkin 2015 yılında şirkette işe başladı.

Düşmanca tıpkı aksiyon ortamında çalıştığını belirten Diaz, ırkçlığa maruz kaldığını öne sürdü. Kaliforniya’üstelik tanıdık davada duruşma Diaz’ı çın buldu. Jüri, elektrikli makine üreticisi Tesla’yı 137 milyon dolar ödence ödemeye mahkum etti.

NTV’deki habere göre; Tazminatın 130 milyon doları ukubet namına 6.9 milyon doları ise Diaz’ın yaşadığı stres dolayısıyla verildi. Vakit Kaybetmeden kendisinin değil apayrı arap çalışanların de ırkçılığa maruz kaldığını belirtez Diaz namına, “Afrika’ya git” denildiğini aktardı. Diaz dolabında ırkçı karalamalarla karşılaştığını belirtti.

ŞİRKETLE ANLAŞMADI

ABD’de siyahiler ilkin görünmek amacıyla azınlıklara ırkçılık yapıldığı haberlere yansıyan bir durum. Nazik şirketler bu suçlamalar ortaya çıktığında mağdurla geçim yoluna gidiyor. Tesla henüz evvel Melvin Berry adındaki bir çalışana yaşadıklarından periferi 1 milyon dolar ödemişti.

Owen Diaz ise şirketin önüne koyduğu zorunlu berkitme metnine imza atmadı. Sonunda Diaz’a mahkemeye gitme şansı doğdu. Anlaşmayla 1 milyon dolar algı olan Diaz, mahkemeden 137 milyon dolar kazandı.

Tesla’nın bu kararı temyize götürüp götürmeyeceği bilinmiyor. Şirketin sözcüsü, “Halen tam değiliz amma çokça nöbet katettik” dedi.

Apple ve Tesla üretime açıklık verdi

 

Elon Musk’dan, Joe Biden’a tenkit

 

Hollanda’birlikte ırkçılık davası: Budunsal hamur temel kontrollerinde kriter mümkün

 

Share: