GABORAS: İstanbul’un değeri menkulleşerek korunabilir

Gayrimenkul Borsası SAVUŞMAK (GABORAS) Umumi Müdürü Kurtuluş Altun, İstanbul’un yer değerinin TL üzerinden arttığını fakat döviz bazında düştüğünü belirterek, “İstanbul’un yer değeri gerilemiş görünüyor. Bu ebat atak fırsatı oluşturmuş durumda. İstanbul’un değeri ancak sektörü menkulleştirerek korunabilir.” dedi.

Altun, online planlı basın toplantısında, emlak sektöründe yaşanan sonuç gelişmelere ilgili vukuf verdi.

Sektörün borsasının oluşması gerektiğine bel eden Altun, bu durumda atak fırsatlarının eğin seviyede yaşanabileceğini söyledi.

Altun, sektörde gerekseme duyulan sunu istek dengesi üzere borsanın kurulması ve kullanılmamış enstrümanların acil kullanıma alınması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Pandemi sürecini bütün kadar seksiyon ve ortalık verileri üzerinden izliyoruz. Tamlık Türkiye’deki gayrimenkullerin ayar analizlerini yaparken İstanbul’un yerey değerinde cesim tıpkı düşüş tespit ettik. İstanbul’un arazi değeri dolar karşısında eridi. 2016 böylece İstanbul’daki mecmu 5,2 bilyon metrekarelik yer ve arazinin değeri 2 trilyon dolardı. Bu süre içre dolar, Türk lirası karşısında hızlı hızlı yükseldi ve İstanbul, bu dolarizasyon kaybının fakat yüzdelik 30’unu telafi edebildi. İstanbul’un arazi değeri gerilemiş görünüyor. Bu buut akış fırsatı oluşturmuş durumda. İstanbul’un değeri ancak sektörü menkulleştirerek korunabilir.

Piyasaların art algısından itibaren güç aynı yükseliş bekliyoruz. Henüz önceki eş gün verilerine baktığımızda, dönüşün iri olacağını görüyoruz. Pandemi sonrası bu nedenle çok ehemmiyet kazanmış durumda. Bu uzanım, gayrimenkulün menkulleşmesi namına çok şişman ayrımsız punt.”

“Şehirlerin değil, kırsal bölgelerin strateji altına alındığını görüyoruz”

Kurtuluş Altun, pandemi ile alay malay dünyanın iktisadi tıpkı dinginlik sürecinden geçtiğini tabir ederek, Türkiye’nin gerekseme duyduğu kaynağın yurt sektörünün içerisinde yatan menkulleşebilecek gizil güçte olduğunu söyledi.

Altun, devamla şunları kaydetti: 

“Vakit Kaybetmeden İstanbul’un otoparkları için yaptığımız menkulleştirme incelemesinde, herhangi bir güzeşte saniye hangi kadar nazik zayi içerisinde olduğumuzu bilim akışlarından görüyoruz. Menkulleştirme kontratları üzerinden oteller, hastaneler, sosyal tesisler, mahdut binaları talih ekonomisine kazandırılabilir.

Herkesin ayrımsız daire almaya parası yetmeyebilir amma herkesin genişlik zer yerlerde tıpkı park payı ve bu payın faizsiz geliri mümkün. Türkiye’üstelik emlak muamelat döngüsü hızı 75-100 sene yerine çıkıyor. Teknolojimiz, bu döngünün borsalaşması ile bodur zamanda 3-4’e katlanacağını hesaplıyor. “

Altun, bankalar, para kuruluşları üzere ellerinde ciddi taşınmazlar mevcut kurumların varlıklarını takip ika, izlem ve analiz ederek onlara yan verme üzerine dahi çalıştıklarını anlattı.

Bu dönemde az içi ve dışından strateji ve tabir alma üstüne 12 katlık ağır sıklet benzeri istek artışı ile karşılaştıklarını nâkil Altun, şu bilgileri verdi:

“GABORAS olarak, verinin değerine inanıyoruz. Örneğin, bu dönemde konutlarda lehçe değer edinim dışında pandemi kabilinden ara sıra yeni etkileyiciler, fiyatları değiştirdi ve değiştirmeyi sürdürecek. O nedenle şu anda ‘değeri arttı, azaldı’ söyleminden çokça, nereler izlemeye alınıyor, bunun koca olduğuna inanıyoruz.

Yurt kararında strateji sunu cesim evrelerden biridir. Tığ insanların hangi bölgeleri izlemeye aldıklarını görebiliyoruz. Genellikle şehirlerin değil, rustik bölgelerin izlem altına alındığını görüyoruz. Bu dahi gelecekte kırsalda alım satım işlemlerinin artacağı yönünde bize ipuçları veriyor.” 

“Gayrimenkulün akıllıcasına anlaşılması ve verilerin doğru okunması muhteşem”

GABORAS Genel Müdürü Altun, Türkiye’de 184 milyonun üstünde tapu olduğuna belen ederek, “Bunların rastgele biri amacıyla çoğu kişinin aklına gelmeyen verileri kıyasen çözümleme edebilen Türkiye’nin yeryüzü büyük olgun merkezi ile hizmet veriyoruz. Seçme 3 ayda benzeri 600 bin husus bili üretiyoruz. Gayrimenkulü olan herkesi nazik veriyle bilgilendiriyoruz. Bireşimli zeka ile 1,5 milyon tapuyu onların yerine strateji ediyoruz. Blokzincir teknolojisiyle birlikte gayrimenkulleri menkulleştirerek borsa haline haberdar etmek için çalışıyoruz.” şeklinde konuştu. 

Türkiye’bile her ittifak adam eliyle gayrimenkulün makul anlaşılmasının ve verilerin akıllıca okunmasının önemine değinen Altun, “Bu süreçte, üstümüze sakıt katkıyı veriyoruz. Dijital yurt okuryazarlığı ile sektöre önderlik yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Share: