Gayrimenkul borsası, Hayat Fonu yöneticilerine anlatıldı

Türkiye Dirlik Fonu yöneticileri, MÜSİAD vasıtasıyla kurulan Gayrimenkul Kıymetler Borsası ZIYAN ETMEK (GABORAS) için bilgilendirildi.

MÜSİAD’ın açıklamasına göre, dernek aracılığıyla Türkiye’deki gayrimenkullerin çalım-satım ve kiralama kadar işlemlerinin 7 dönem 24 saat elektronik ortamdan yapılabilmesi, konut ve hareket yeri kadar projelerle ilişkin gerçek ve saydam bilgilere ulaşımın kolaylaşması gibi amaçlarla kurulan GABORAS’ın tanıtım faaliyetleri bitmeme ediyor.

Cemiyet yöneticileri bu kapsamda Türkiye Erinç Fonu yetkilileri ile benzeri araya geldi. Türkiye Yaşayış Fonu Yönetimi Umumi Müdürü Utku Sönmez ile bazen fon yetkililerinin katıldığı toplantıda, MÜSİAD Umumi Heyet Üyesi Bilgelik Köse, SENYAP Genel Müdürü Ahmet Buğa, GABORAS Umumi Heyet Başkanı Evren Köse ve GABORAS Genel Müdürü İshak Halas Altun amade bulundu.

Toplantıda Sönmez ve beraberindeki yetkililere, GABORAS’A ilgili şümullü lokma tatlısı yapılarak, teknolojik ve altyapı adına gelinen akıbet durum için bilgi verildi. Ayrıca GABORAS ile hedeflenen amaçlardan bahsedildi.

Görüşmede, GABORAS’ın ortaya çıkaracağı aksiyon planları, dijital işlemler, yurt borsa eser ve endeksleri, tensikat, teknik icraat, kurumsal iş birlikleri öne daha çok.

Toplantıda, MÜSİAD ve Nasip Beceri Üniversitesi ortaklığında kurulan GABORAS’ın, uluslararası MÜSİAD ağı yardımıyla, yabancı yatırımcıyı Türkiye’ye çekme noktasında baskın tumturak üstleneceğinden bahsedildi.

GABORAS’ın borsalaşmaya evrilmesinde devletin desteğinin önemine değinilen toplantıda, Türkiye merkezli yurt borsasına bu gözle bakılması gerektiği vurgulandı.

GABORAS, dünya emlak piyasasına bakir bire bir nüsha sunacak

Açıklamada görüşlerine düzlük sunulan Sönmez, Türkiye’nin, eskimemiş ayrımsız hikmet, soylu erki herkes ve gayrimenkul piyasası üretebilecek potansiyele, tarihsel yeteneğe ve sorumluluğa erbap olduğunu bildirdi.

Hayat Fonu’nun ana hedeflerinden birisinin, “Türkiye’de dünyaya denk olacak benzeri mal sistemi kurmak ve onu idare etmek” olduğunu nâkil Sönmez, yerel ve milli teknolojinin ürettiği GABORAS’ın, acun emlak piyasasına yıpranmamış benzeri kabil sunacağını anlattı.

Sönmez, GABORAS’ı kasırga donör, ayakları yere basan tıpkısı proje olarak gördüğünü kaydederek, “Bu bütün, alternatif resülmal piyasalarını ve araçlarını geliştiren, borsa ile taşınmaz varlıkları, pay ve türevlerini birleştiren bir yapıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

GABORAS Umumi Müdürü Altun dahi, yerli ve milli faziletkâr teknoloji altyapılarıyla imdi Türkiye’nin kendi varlıklarını anlık adına izleyebildiğini, ölçebildiğini ve görüntüleyebildiğini bildirdi.

Gayrimenkul sektöründeki dağınıklığın ve derece karmaşasının aşılmasının beraberinde sektörün endeksleşme halinde ortaya 4 trilyon teklik söylenegelmiş derece piyasasının çıkabileceğini nâkil Altun, bu piyasanın Türkiye ekonomisini benzeri art noktaya taşıyabileceğine değindi.

Altun, Türkiye azametindeki tıpkı ülkenin hiçbir sorununun eş yöntemlerle çözülemeyeceğini, sayısal olmayan tek sistemin bugünün dünyasında sürdürülebilir olamayacağını aktardı.

Share: