Gayrimenkul sektörüne görüntü girişi beklentisi

İstanbul Kartal’daki balaban projesi ile bilinen (Metsan Nexus) Metsan İnşaat, anlaşmalı iflas zar etti. İstanbul Rum 1. Esas Tecim Makemesi’nden çıkarılan karara bakarak şirkete müteveccih 3 kamer geçici mühlet verildi. Murafaa heyeti anlaşmalı iflas davasına ilgili şirkete anlaşmalı iflas komiseri kendisine Mehmet Yüce Güldal ve Mehmet Güvenli Öztaş’ı atadı.

AMME PROJELERİNDE DA MEYDAN ALIYORDU

1961 yılında yapım firması kurarak aksiyon hayatına atık Mehmet Satoğlu, bu firmayı 1966 yılında Metsan İnşaat adına kurumsallaştırdı. Metsan İnşaat 1970’lerde Ankara Üniversitesi Morfoloji binası, Türk Standartları Enstitüsü, Göztepe SSK Hastanesi kabil kip çokça muhteşem amme projelerine imza attı. 1978 yılında de Sincan’da Türkiye’nin evvel 1000 konutluk toplu hane projesini biricik seferde gerçekleştirdi. Projelerine yenilikçi ihata ile yakın Metsan, yer sarsıntısı riskini dikkate alarak 1980 yılında Türkiye’nin önceki radye bütün bütün brüt beton bölük binasını düz yazı etmişti.

Zaman, yapım ve taahhüt işlerinin beraberinde; inşaat ve dekorasyon malzemelerinin dış alım, ihracat ve ticareti, harita ümran planı uygulama ve müşavirliği, mimari, iç mimari ve restorasyon projelendirmesi ile uygulaması, gıda endüstri ve ticareti ile öğrenci yurdu / yaşlılar yurdu işletmesi kadar alanlarda faaliyet gösteren Metsan bünyesinde serencam mertebe geniş benzeri organizasyonu barındırıyor.

YATIRIM DEĞERİ 400 MİLYON TL 

Metsan Umumi Heyet Üyesi Erdemli Mimar Cemalettin Satoğlu elan ilk yaptığı açıklamada bütün 24 bin metrekarelik arsada yapılan Kartal Nexus Projesi’nin maliyetinin 400 milyon liralık olduğunu açıklamıştı. Bunun 200 milyon lirasının yer kalanının ise yapım maliyeti olacağını söyleyen Cemalettin Satoğlu, projenin toplamda 3 hamle kendisine planlandığını, ilk etapta göz ve mağazaların bulunduğunu anlatarak, ikinci etapta ise 5 peyda otel, şube, saray konut ve mağazaların bulunacağını belirtmişti. İkinci etaptaki otelle ilgilendiren adına arsıulusal otel zincirleriyle görüştüklerini dile getiren Satoğlu, yaptığı açıklamada, “Daniel Libeskind ile çalışmamız zımnında projeye ilişki arttı. Kullanılmamış etapları üstelik buna göre şekillendiriyoruz. Bölgeye 5 zahir otel kazandıracağız. Üçüncü etap ise projenin yanındaki parsellerden oluşuyor. Oradaki adalet sahipleriyle da görüşüyoruz.” ifadelerini kullanmıştı. (Sözcü)

Share: