Gayrimenkul yatırımları çekiciliğini kaybetmiyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Pandemi tam dünyada yurt fiyatlarının yükselmesine sebep oldu. Türkiye’den Eskimemiş Zelanda’ya, Rusya’dan Avusturalya’evet taşınmazlar fiyatları geçtiğimiz sene yükseldi. Haziran ayına kadar sabık 12 ayda, 55 ülkede gayrimenkul fiyatları toplamda %9,2 arttı. Gelişmiş ülkeler %12 oranıyla yükselişin lideri olurken, gelişmekte olan ülkelerde yükseliş %4,7 oldu. Gayrimenkul fiyatlarındaki yükseliş, korona virüs pandemisi sürecinde toptan ekonomiyi yüklenmek için model bankalarının piyasalara sağladığı çarkıt paradan kaynaklandı.

Bu fonlar yatırımcıları varlık fiyatlarının pandeminin yarattığı hesaplı şoklar karşısında stablize olacağına ikna etti. Fakat Financial Times’ın haberine bakarak emlak fiyatlarındaki yükseliş balaban oranda Londra, New York ve gayrı önde mevrut Tokyo, Hong Kong ve Paris gibi toptan liderleri es geçti. Bunun namına yükselişler yatırımcıların punt gördüğü merkezlerde görüldü: Şan Francisco, Toronto, Şangay, Seoul ve Moskova eşit yükselişleriyle ilgi çekti.

Bazen durumlarda yabancılar bile özlük ülkeleri dışında karı aldı. Bunun nedeni ise pandemi sonrasında global seyahatlerin zorlaşacağını düşünmeleri oldu. Bunların yanında yerel ve arsıulusal yatırımcılar ile zengin aileler tarihin sunma düşük seviyelerindeki faiz oranlarından faydalanarak portföylerine eklemeler yaptı.

Şimdilerde gayrimenkul varlıklarındaki denk yükselişinin bitmeme etmesi, enflasyondaki yükselişe haremlik etmesi bekleniyor. Model bankaları ilk aşamada kıymet yükselişlerinin arızi olduğu konusunda ısrarcı davrandı. Fakat demin bu konuda kendilerinden eskisi kadar sakıncasız görünmüyorlar. Enerji fiyatlarındaki yükseliş huzursuz edici ayrımsız şekilde 1970’leri anımsatıyor. Bu dönemde petrol arzındaki yadırgatıcı, yıllar süren kalımlı enflasyonu yanı sıra getirmişti.

amma velakin istihdam yetersizliği bile maaşların artmasına bozukluk olurken, şirketlerin üstelik birbirleriyle rekabetini kızıştırıyor. Tam bunlar ise kalıp bankalarının faiz oranlarını artırması için kalın oluşturuyor.

Sair değişkenler çakılı kalsa de, Nema oranlarındaki artma yurt fiyatlarındaki yükselişi zayıflatabilir. Knight Frank isimli yurt şirketi, “zihayat bedel yükselişine karşın, ara sıra pazarlarda murat düşüşleri görülüyor” dedi. Taşınmazlar piyasalarında bir ahir gelişmenin ne olacağı ise ne tuhaf tıpkı faiz artışının görüleceğine mecbur. Yatırımcılar, güveni en az sarsacak aşamalı bir artım beklentisi içre. Eşkâl bankaları bile erdemli ihtimalle bunu hedefleyecek.

finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak yıllardır sıfıra mail seviyelerdeki nema oranıyla konuşu büyümeyi besleyen merkez bankalarından, bedaheten ayrımsız kadem bile beklenmiyor. Ancak suret bankalarının, beklenmeyen larp benzeri değişmeyen ahzetmek zorunda kalma ihtimali dahi bulunuyor. Yine birlikte piyasalardaki gelişmeler hangi olursa olsun bir nice dirilik taşınmazlar yatırımlarından vazgeçecek kabil görünmüyor.

Zenginler amacıyla emlak yatırımlarının çekiciliği hele nazik. Zenginler varlıklarının tahminî üçte birini taşınmazlar yatırımlarında kullanıyor. Asya’bile ise bu cesamet az daha %50’ye andıran durumda. Önde gelen şehirlerde apartman daireleri, deniz kıyısında evler ve ski merkezlerindeki emlaklar ilgilerini çekiyor. Prestijli hususi hastanelerin, ünlü okulların ve üniversitelerin yakınındaki apartman dairelerine birlikte murat faziletkâr.

Faiz oranlarındaki değişimler, bu alımların zamanlamasını ve ödenen fiyatları değiştirse de, gayrimenkul yatırımları çekiciliğini kaybetmeyecek.

Eğilmez: Türkiye enflasyonlu büyüme ülkesi

 

İnşaatta çöz ve dış temenni Ilkgüz ayında birlikte devam etti

 

Müteahhitlerden bölük fiyatlarına ‘devlet arazili’ hal

 

Share: