Gayrimenkule tek eşit geliyor

Dirimlik İdaresi Başkanlığı’nın ruh raporuna göre Türkiye’üstelik sunu fazla alacak kaçağının yaşandığı sektörlerden biri olan taşınmazlar sektörüne yönelik hükümet beklenen adımı atıyor.

Neredeyse 10 yıldır üstünde çalışılan cümle Eskimemiş Iktisat Programı’na makbuz. Gayrimenkullere bir tane kıymet getirecek olan Gayrimenkul Valüasyon Sistemi ile emlak vergilendirme sistemi sil yeniden değişmiş olacak.

Emlak alımlarında yurt rüşvet değeri üzerinden bildirme edilen miktar ile gayrimenkulün gerçek değeri arasındaki kaş sona erecek. TDS üzerinden belirlenen fiyat ortalamaları ile gayrimenkuller ana değerleri üzerinden tapuda iş görecek.

Bir Iki masraf üzere değerinin altında gösteriliyor

Tapu alım satım işlemlerinde gayrimenkulün değerinin gayrimenkul alacak değerinden düşük olmaması ile gelişigüzel üs alım satım değeri üzerinden muamele görmesi gerektiğine dikkat çekici Gayrimenkul Uzmanı Hatice Kolçak,

”Ancak alıcı ve vandöz daha fazla tapu harcı ödememek için töz değerinden değil da gayrimenkul kazanç değeri üzerinden tapuda alım satım işlemi yapıyor. Böylelikle temas iki canip ta esasta ödeyecekleri alım satım harcının haddinden fazla altında tıpkısı tapu harcı ödeyerek işlemi tamamlıyorlar. Bu ebat azrail ve satıcıya vergi avantajı sağlıyor görünse bile Maliye Bakanlığı yaptığı araştıma ve tespitler ile alıcı ve satıcıya daha balaban cezalar gönderebiliyor.” dedi.

Algı ve töz ayar arasındaki ayırt kalkıyor

Yıpranmamış Tutum Programı’nda yer düzlük Taşınmaz Valüasyon Sistemi’nin kurulması ile gayrimenkullerin envanterinin çıkarılacağını ve gayrimenkulün değerinin olması müstelzim asıl fiyatına getirileceğini birlikte vurgulayan Kolçak, yeni sistemle birlikte gayrimenkul vergi değeri ile gayrimenkulün töz değeri arasındaki farkın kalkacağını söyledi.

Şaşırtı cezalar sona erecek

Kolçak konuşmasını şu sözlerle sürdürdü;

”Taşınmazlar Vergi değeri dahi gayrimenkulün kök değerine gelecektir. Böylece tapu bile yapılan işlemler üstelik tapu harçları ana değerine gelirken ileriye çevrik azrail ve satıcı sürpriz ekleme vergilerden birlikte vareste olacak.”

Yurt vergileri yükselecek

Taşınmazlar değerinin asıl seviyesine yükselmesiyle gelişigüzel taşınmazlar vergi değerinin dahi eşitleneceğini ve bundan yağlık yurt vergilerinin dahi yükseleceğine işaret fail Pazubent, taşınmazlar vergi oranlarına da ilerde aynı regülasyon gerekebileceğini vurguladı.

Lehçe fiyatlar çıkarılacak ve şeş kabul edilmeyecek

Yeni sisteme müteveccih bakanlığın bunun üzerinde 10 yıldır çalıştığını ve lehçe fiyatlar tespit edildiğini tamlayan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa ise; yeni tümce ile seçkin bağımsız milletvekili bölümün kimiliği namına tanımlanan MLS (Multiple Listing Service) sistemine akıllıcasına bile geçiş yapıldığını rapor ederek, imdi belirlenen fiyatlar altında tıpkısı rakamın tapuda akseptans edilmeyeceğini kaydetti.

4 bin 500 TL fark çıkacak

Gayrimenkul Valüasyon Sistemi sonrasında söz gelişi tapuda 250 bin TL olarak gösterilmiş 400 bin TL satışlı bire bir konutun hamur değeri üzerinden vergilendirilmesi halinde binde iki olan emlak vergisi 500 TL’den 800 TL’ye çıkacakken, yüzdelik 3 olan (Ekim’den sonra yüzdelik 4 olacak) tapu harcı ise 7 bin 500 TL’den 12 bin TL’ye yükselecek.(Yenişafak)

Share: