Gecekondular TOKİ’nin yetkisine geçiyor

Kıyılardan mera ve yaylalara büyüklüğünde ülkenin neredeyse tamamının imar sisteminde değişiklik öngören bakir Tapu Kanunu yasa teklifi taslağı, köyüne izinsiz ev özne ve evini müsaadesiz onaranlara bile ukubet getiriyor. İstanbul Boğazı’nda olduğu gibi halen belediyelerin yetkisinde olan gecekondular dahi belediyelerden alınıp Şişko Ev İdaresi’nin (TOKİ) yetkisine veriliyor.

Ruhsatsız binaları yıkmayan belediyelere bile ağır sıklet yaptırımlar ati. Taslaktaki maddeye bakarak, uray ve komşu alanlar dışında köy beledi alanlarında, civarında ve mezralarda müsaade ve izin alınmadan çatı işleyen yahut yaptıran can 1 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılacak.

Köy ve ekenek kabilinden yerlerde vacip cevaz ve onaylar alınmadan başlatılan inşaatlar nedeniyle kurulan şantiyelere cümbüş, su veya telefon bağlantısı yapılmasına izin eden kişi veya şahıslar üstelik 1-5 sene delik cezasına çarptırılacak.

Bu yerlerde izin ve müsaade alınmadan daha evvel yapılan binalar, bayındırlık planına ve ruhsatına akıllıca kuzuluk getirilirse, kamu davası açılmayacak, açılmış olan davalar birlikte düşecek.

YAPI RUHSATI KALKACAK

Belediye ve mücavir alanlar dışında köylerin köy beledi alanlarında, civarında ve mezralarda yapılacak basamak, bakkal büfe kabilinden yapılar üzere yapı ruhsatı aranmayacak. Bu yapılar amacıyla valiliklerden izin alınacak. (Erdoğan Süzer/Sözcü)

Share: