Geleceğin interneti Ethereum hepten mi olacak?

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Ethereum blockchain’ine müteveccih bandaj geçtiğimiz yıl yükseldi. Geliştiriciler Ethereum’a yönelerek bunu her an yükselen benzeri merkeziyetsizleştirilmiş para (DeFi) dalgası rekzetmek üzere kullanıyor. Aynı zamanda blockchain non fungible token’lara (NFT) dahi ev sahipliği yapıyor. Bu tuhaf kullanılmamış uygulamaların yükselişi şimdiden kıpırdak bire bir network etkisi yarattı.

Anbean yükselen etkinlik, imdi geliştiricinin Ethereum blockchain’ine yönelmesini sağlıyor. Bu bile platformu Web 3.0 amacıyla birinci yeğleme haline getirebilir. Burada merkeziyetsizleştirilmiş uygulamalar, balaban teknoloji şirketlerinin sunduğu hizmetler karşısında hayat dolu bire bir rekabet gösterebilir. Financial Times’ın haberine göre Ethereum blockchain’i üstünde düzlük düzlük platformlardan Polygon’un Kurucu Ortağı Sandeep Nailwal, “sektörün %60 ila %70’i Ethereum üzerinde” dedi.

Bunun sonucunda Ethereum’un Ether kendisine bildik kripto parası, dokuz ikmal yükseliş gösterdi. 350 bilyon dolar seviyesinde token’ı bulunan Ethereum şimdi piyasada kâin Bitcoin’lerden %40 elan fazla. Bu fehamet ise ayrımsız sene öncesine göre iki ikmal yükseliş gösterdi. Ancak Ethereum’un daha kullanılmamış ve hızlı rakipleriyle başa çıkıp çıkamayacağı zaaf ediliyor. Ün Francisco merkezli yatırım şirketi Electric Capital’dan Avichal Garg, “Ethereum’a müteveccih kuma tıpkı hatır yok” dedi.

Devamında, “Ethereum yer yağı kabilinden bire bir mal mı, dijital kızıl mı, yoksa henüz bereketli bire bir Bitcoin mi?” ifadesini kullandı. Yatırım dünyası cevabı bulana kadar ise Ethereum’un fiyatının faziletli volatilite göstermeye devam edeceğini söyledi. Ethereum fiyatlarındaki ralli ise iki umut yoluyla tetiklendi. Bunlardan ayrımsız tanesi Ethereum’un dolaşımdaki token’larının geçmişe kıyasla elan kırıcı ayrımsız şekilde tahaccüm göstereceğinin beklenmesi.

Finansal spekülatörler amacıyla bu, saklı yazı paranın Bitcoin’e benzeyeceğine yönelik bire bir ihtimali ortaya çıkardı. Geçtiğimiz ay gerçekleşen tıpkısı değişimin sonucunda token arzı şimdiden azaldı. Daha ilk madencilere sevap yerine ödenen Ethereum’ların bazıları demin imha edildi. Tıpkı apayrı iri adım ise bu yılın ilerleyici dönemlerinde evet dahi önümüzdeki yılın evvel dönemlerinde ortaya çıkabilir.

Blockchain andıran zamanda kâin “gelişim kanıtı” sistemini geride bırakacak ve bunun hesabına “nasip kanıtı” sistemine geçecek. Bu sistemde madenciler harcama ettikleri elektronik beyin gücü karşısında girmek yerine katılımcılar Ethereum’larının tıpkısı kısmını sistemde tutarga kazanacak. Bunun çevresel faydalarının yanı sıra, kadem birlikte parasal menafi da getirecek.

finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre Ethereum blockchain’inin internetin geleceği olmasına müteveccih umutların şişman aynı bölümü, teknolojiyi kullanan geliştiricilerin sayısına odaklanıyor. Blockchain’mağara programlama dili Solidity saklı yazı geliştiricileri için hayatın ayrımsız parçası haline geldi. Daha çok geliştiricinin sisteme çekilebilmesi için blockchain’lerin birçoğu Ethereum blockchain’iyle köprüler kuruyor ve Ethereum’a yönelik talebi kendi uygulamalarını güvence altına almak için kullanıyor.

Ethereum blockchain’inde saha alan ağlardan bir tanesi olan Skale CEO’su Jack O’Holleran, “Ether’in yükselişi, Ethereum blockchain’inin başarısına bağlı” dedi. Devamında, Ethereum’un bütün türlerdeki merkeziyetsizleştirilmiş uygulamalara toptan olarak ev sahipliği yapabileceğini ifade etti.

 Ancak Garg üzere yatırımcılar Ethereum’un tafsilatlı vadeli rolünün halen tartışmalı olduğu konusunda uyarıda bulunuyor. Bu rekabette Bitcoin’in galip vürut şansı bitmeme ediyor.

Goldman Sachs çalışanlarına karşılıksız kemirmek devrini kapattı

 

Paris İklim Anlaşması TBMM’de

 

İnsansız su şeş sistemine TEKNOFEST’te armağan

 

Share: