Gelgel: 550 bin konutun dönüşümü sağlandı

Çevre ve Kentçilik Bakanı Hava, AA Editör Masası’nda soruları cevapladı. İşte Çalım’un açıklamalarından heybetli satır başları;

– Kentsel dönüşümde stratejimiz şu, banko mamure artışı mümteni, imar artışı olacaksa eğer yüzde 20-25’i geçmeyecek.
– Ülkemizin şehirlerinin önümüzdeki 50 yılını planlamak istiyoruz

“5-5,5 MİLYON KONUTUN DÖNÜŞMESİ GEREKİYOR”

Mekân ve Kentçilik Bakanı Çekicilik, “Zaman üzere 5-5,5 milyon konutun dönüşmesi gerekiyor. 2025’te 7,5 milyon yapıya ulaşıyor. Bizim bunları ayrımsız dakika evvel dönüştürmemiz yiyecek. Kentsel dönüşümde stratejimiz şu, kesinlikle bayındırlık artışı olamaz, imar artışı olacaksa şayet yüzdelik 20-25’i geçmeyecek. Ülkemizin şehirlerinin önümüzdeki 50 yılını planlamak istiyoruz.” dedi.

“EFDAL BİNA YAPILMASINA IZIN ETMEYECEĞİZ”

Kentsel dönüşümü yapacak firmanın beceri ve finansal yeterliliğinin olması gerektiğini vurgulayan Gelgel, “Uray başkanlarımıza şurası söylüyoruz, faziletkâr bükülmüş bina banko istemiyoruz. Bunun takipçisiyiz ve bu noktada faziletkâr çatı yapılmasına cevaz etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

PLASTİK POŞETLERDEN 0,25 KURUŞ ALINACAK

Akim atıkla ilişkin şanlı bire bir düzenleme yapıyoruz, buna isteklendirme getiriyoruz, depozito uygulaması getiriyoruz” diyen Vekil Gelgel “Şu anda emanet başı plastik torba kullanımı 440 adet… Hedefimiz plastik poşet kullanımını düşürmek. Hedefimiz 2019’üstelik 90’a 2025’te ise 40 adede düşürmek” şeklinde konuştu.

Share: