Gençlerin istihdamı kovide takıldı

Arsıulusal Çalışma Örgütü (ILO), Kovid-19 salgınının canlı olduğu dönemde dünya genelinde canlı istihdamının 34 milyon azaldığını açıkladı.

ILO’nun yayımladığı 2022 Küresel Tendürüst İstihdam Eğilimi Raporu’nda, dünyada genç nüfusun işe alınma oranında akıbet yıllardaki değişimler değerlendirildi.

Raporda Kovid-19’un aksi soylu erki etkilerinin en çokça gençlere yansıdığı belirtilerek 2020’den bu yana 15-24 yaş arası grubun hisse senedi kaybının değişik yaş gruplarından daha çok olduğu bilgisi paylaşıldı.

Gençlerdeki istihdam kaybının başlangıç sebebinin Kovid-19 olduğu ve 2019’dan 2020’nin sonuna kadar toptan dinç istihdamının 34 milyon azaldığı belirtildi.

2021’de 75 milyon tendürüst aylak

2020’de 282 milyon gencin yetişek, gelişim ve gelişim eğitiminde saha almadığı, 531 milyon gencin terbiye cihetiyle çalışmadığı ve 396 milyon gencin hareket sahasında bulunduğu bildirildi.

2021’de toptan canlı işsizlik oranı yüzde 15,6 adına saptanırken 75 milyon gencin aylak, 732 milyon gencin ise türlü sebeplerden işten ayrıldığı kaydedildi.

“Güre işsizlik” bu yıl 73 milyona düşecek

Dünyada Kovid-19 tedbirlerinin hafifletilmesi ve ekonomilerin yeniden açılmasıyla tendürüst istihdamının artma göstermekte olduğu vurgulandı. Bu kapsamda 2022’nin sonuna büyüklüğünde dinç etkisiz sayısının 73 milyona düşmesi öngörüldü fakat bu rakamın müstevli öncesi dönemden 6 milyon daha çok olduğu hatırlatıldı.

Genç kadınların erkeklere kıyasla istihdam imkanının henüz birkaç olduğuna dikkat çekilerek bu sene ortamında canlı gözyaşı grubundaki kadınların yüzde 27,4’ünün hareket sahasına dahil olacağı, bu oranın erkeklerde yüzdelik 40,3 yerine öngörüldüğü bildirildi.

Çevreci tedbirler 24 milyon yeni iş yaratabilir

ILO’nun raporunda gailesiz işsizliğin azaltılması için ülkelere çevrecilik, dijital, afiyet ve yetişek sektörlerindeki yatırımı ilerletme çağrısında bulunuldu.

Toptan alanda yeşil düz ve okyanusları korumaya yönelik mukteza tedbirlerin uygulanması durumunda 2030’a kadar 24 milyon kullanılmamış gelişim imkanının doğacağı ve 8,4 milyon gencin bu iş sahalarında istihdam edilebileceği tahmini yapıldı.

Raporda ifadelerine düzlük verilen ILO Politikadan Sorumlu Genel Direktör Yardımcısı Martha Newton, Kovid-19’un istihdam alanında savunmasız durumdaki gençlerin ihtiyaçlarının ele alınmasına dayalı eksikleri ortaya çıkardığını rapor etti.

Newton, “Gençlerin bildirme çok gerekseme duyduğu molekül, halihazırda aksiyon gücü piyasasına katılanlar üzere iyi iş fırsatları ve istihdama daha girmemiş olanlar amacıyla nitelikli yetişek ve tedris fırsatları sunan işgücü piyasalarıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Üniversite mezunlarında istihdam oranı yüzde 71,1 oldu

 

İşsizlik rakamları açıklandı

 

Global ekonominin bakir gerçeği: Tutkun nema ve bağan başıboşluk

 

Share: