Gereksiz ofisler konuta dönüşmeli

Konutta sunu-murat dengesinin bozulmasıyla fiyatlar şipşak tırmanırken, kısım temsilcileri ivedi hal adına Türkiye genelinde abes kalan 2.5 milyon metrekarelik yersiz idarehane stokunun dönüşümünü önerdi. Dünya’da Leyla İlhan imzasıyla meydan düz habere göre, hele İstanbul’dahi 1.5 milyon metrekare olarak hesap edilen idarehane stokunun dönüşümüyle, A sınıfı projeler da dahil gayrı madun segmentlere büyüklüğünde uzanan karşılık indiriminin sağlanabileceği tabir ediliyor. Fakat ofislerin konuta dönüştürülmesi üzere belediyelerin ümran değişikliği sonrasında değişiklikler ruhsatı vermesi gerekiyor.

“Hane stokunu arttırmak lazım”

İstanbul Taşınmazlar Değerleme Müessis ve Yönetici Ortaklarından Ahmet Büyükduman, konutta sunu eksikliğinin yaşandığı bu dönemde, ofislerde dönüşümün sektöre cansuyu olacağını söyledi. Alelhusus İstanbul Mal Merkezi ile İstanbul’daki boş ofis stokunun artacağını nâkil Büyükduman, “Ofisler imdi haddinden fazla cazibeli tıpkı çalışma alanı olmaktan çıkıyor ve ati 5-10 yılda bile Türkiye’nin yeni benzeri şube üretmesi gerektiğini düşünmüyoruz” dedi. Büyükduman şöyle konuştu: “İstanbul’da bölük yazıhane yerine aşina ve insanların yaşadığı bir nice proje var. Dolayısıyla Türkiye basamak stokuna eklenecek rastgele göz sektöre yarayışlı olacak. A segmenteki bir bir yazıhane projesini çevrilemek A segmentteki konutların fiyatlarını etkiler. Bu dahi değişik ast segmentlerin fiyatlarını düşürür.”

Bölüm alanlarının kullanılmamış çeşit yaşantıya makul olduğunu ve hepsinin benzeri yer altı treni ağına andıran konumda olduğuna de dikkat calip Büyükduman, dönüşümün yapılması üzere belediyelerin imar değişikliği sonrasında değişiklikler ruhsatı vermesinin önemine da ilgi çekti.

“Şube sahipleri fedakârlık yapacak”

Ofislerin göz projeleri adına değerlendirilmesinin sektöre ruh kazandıracağına değinen İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, “Çatlak oranları ağırlıkla A sınıfı ofislerde. Yani kayırıcı segmentte olsalar büro sahipleri elhak yıllardır bu alanları satamıyor evet dahi kiralayamıyor. Onlar da fiyatlarda az buçuk özveri yapacaklar” açıklamasını yaptı. Transformasyon üzerine türel engel olduğunu belirten Aşa, “Belediyeler bu konuda esneklik gösterebilir ya birlikte Cumhur Reisi kararnamesi ile bu alanlar meskene dönüştürülebilir” dedi.

“Fiyatları dengeler”

Mars Investment Genel Müdürü Hakan Bucak ise, ofis kendisine planlanan bölgelerde bölük ihtiyacının elan yüksek olduğuna dikkat çekerek, “Öncelikle büro kiralamalarında yüzde 18’lik KDV uygulandığını düşündüğümüzde, konuta dönüştürmenin elan avantajlı olduğunu görüyoruz. Kâin ofislerin dönüşmesiyle fiyatlar gabi çekilmese birlikte dengelemeye bozukluk peki. Çünkü artışlardan ekolojik ortam imdi çarkıt göz ile eskimemiş ev arasındaki fiyat farkı giderek azaldı. Bir Vakitler karşılık farkı yüzdelik 60’lardayken bugün bu büyüklük yüzde 20’lere büyüklüğünde indi” diye konuştu.

“Pahalı göz segmenti olduğu üzere sorunu çözmez”

Cushman and Wakefield Türkiye Umumi Heyet Başkanı Tuğra Gönden ise, boş ofislerin dönüşümü üzerine Amerika’de Manhattan’bile cezire bazında girişimlerin olduğuna değinerek, “Yeri geldiğinde yapılabilir. Amma taammüm namına akıllıca değil. Zira birçok proje mahsus faktörlere bakarak yapılıyor. Ödenen idarehane kirasında basamak kiracısı ulaşmak Levent üzere bölgelerde haddinden fazla yumruk. Konutta ihtiyaç ve temenni anlaşılan bir karşılık aralığı için. Konutta itidalli kitleye seslenme eden tıpkısı proje çokça kırıcı rica görecek. Ancak bu yapılardan elde edilecek konutlar ise muhtemelen bölgeler dışında değişik benzeri kitleye seslenme ediyor. Pahalı bölük segmentine gireceği için ağır bir hal olmaz” görüşünü dile getirdi.

İşçi ve esnaf emeklilerinde tayf kırıklığı

 

Memurların ücretleri anlaşılan oldu

 

Share: