Giresun 2. OSB dış satım ve istihdam üssü olma amacında ilerliyor

Giresun 2. OSB dış satım ve istihdam üssü olma uğrunda ilerliyor

GİRESUN – Giresun’un Bulancak ilçesinde 480 bin metrekare yer üstüne kurulan ve kestirmece 40 milyon dolarlık azamet destekli yatırımla 2018 yılından bu yana faaliyette olan Giresun 2. Birleştirme Uran Bölgesi yüzdelik yüzü tamamlandığında 46 tesisle alay malay tahminî 6 bin kişinin istihdamını sağlayacak.

Kalaba-Giresun Havalimanına yakınlığı ve Karadeniz Kenar Yolu üstünde olması dolayısıyla lojistik kendisine de hücre çoğaltan 2. OSB projesi 2012 yılında onaylanarak, devletleştirme ve alt çatı yatırımlarının tamamlanmasının peşi sıra 2018 yılında faaliyet göstermeye başladı. 19 firmanın istihsal yaptığı tevhit sanayi bölgesinde tahminî 2 bin 500 yaşama istihdam ediliyor. İnşaat çalışmaları bitmeme eden 25 fabrikanın tamamlanmasının arkası sıra kestirmece 6 bin kişinin istihdamına ulama sağlayacak olan tevhit uran bölgesinden dünyanın kestirmece 100 ülkesine dış satım gerçekleştiriliyor.

2019 yılında yapılan başvurma sonrasında erke tevzi lisansı düzlük 2.OSB’de zindelik gösteren firmalar elektriği henüz akla yatkın fiyatla kullanırken, yapılması planlanan mesleksel eğitim merkeziyle öz vuzuh öge ihtiyacını kendisinin karşılayacağı tıpkı yapı oluşturuluyor.

“Ağırlıklı namına savunma endüstri ve fındık bütünleşmiş fabrikaları bulunuyor”

Giresun 2. OSB Müdürü İnşaat Mühendisi Mete Keleş Yılmaz, “Giresun 2.Organize Endüstri Bölgemiz ile istihsal ve istihdam üssü olma önünde ilerliyoruz. Devletimiz cümle imkanlarıyla çok yoğun bire bir yatırım yaparak 2.OSB’yi hayata geçirdik. Mufassal ayrımsız devletleştirme ve zir çatı tamamla sürecimiz oldu ve bunun ardından şu anda 19 firmamız faaliyetlerine bitmeme ediyor. İnşaat çalışmaları bitmeme eden firmalarımızın dahi inşaatlarını tamamlamalarının peşi sıra 46 fabrikamız ve kısaca 6 bin istihdamla bölgenin gücüne ağır sıklet katacak tıpkısı projeyi tamamlamış olacağız. Tevhit Sanayi Bölgemizde yatırımların sektörel dağılımlarına bakacak olursak yüzdelik 32’lik kısmı makine-defans endüstri oluşturuyor. Bunun arkası sıra fındık entegre, dokuma, erke mobilya ve alüminyum el işi tesislerimiz bulunuyor. Bu projenin şehrimize kazandırılmasında Ilkin Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tutmak üzere, seçkin ahit yanımızda olan hemşehrimiz YANLIŞSIZ Tümen Umumi Bakan Yardımcısı Nurettin Canikli ve milletvekillerimize teşekkürname ediyoruz” dedi.

“2.OSB’deki firmalar elektriği yıllık yüzdelik 17-18 daha sakim kullanıyorlar”

2.OSB projesine başlarken Türkiye’nin birçok yerinde yapılmış olan OSB’leri görüşme ederek, buralarda yapılan hataları yapmamaya gayret gösterdiklerini tamlayan Bulancak Tecim ve Endüstri Odası Başkanı ve 2.OSB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Fatoğlu ise, “Bizim üzere arz heybetli şey bölgenin istihdamı. Tığ burada şantiye kurmaya başladığımızda şantiyelere dahi faaliyet veremeyecek durumdayız ancak gelinen durumda yapılan nazik yatırımla Bulancak ve Piraziz ilçelerinin Giresun üzerindeki cıvıltı yükü alınarak tesislerimize elektriği verebiliyoruz. Elektrik dağıtım lisansı aldığımız üzere OSB’deki firmalarımıza almanak yüzdelik 17-18 civarında elan uygun elektrik veriyoruz. Ayn bebeği firmalarımız var buraya taşınmalarının arkası sıra kâin işlerini 3’e katladılar, arzumuz bölgemizdeki firmaların büyümesi ve arsıulusal alanda bayram sahibi olmaları” ifadelerini kullandı.

Share: