Giresun 2. OSB dış satım ve istihdam üssü olma yolunda ilerliyor

Giresun’un Bulancak ilçesinde 480 bin metrekare yer üzerine kurulan ve yaklaşık 40 milyon dolarlık kerem destekli yatırımla 2018 yılından bu yana faaliyette olan Giresun 2. Kombinasyon Endüstri Bölgesi, yüzdelik 100 tamamlandığında 46 tesisle alay malay kestirmece 6 bin kişinin istihdamını sağlayacak.

Ordu-Giresun Havalimanına yakınlığı ve Karadeniz Kenar Yolu üzerinde olması zımnında geri hizmet namına bile göze çoğaltan 2. OSB projesi 2012 yılında onaylanarak, devletleştirme ve ast çatı yatırımlarının tamamlanmasının ardından 2018 yılında hareketlilik göstermeye başladı. 19 firmanın istihsal yaptığı organize sanayi bölgesinde tahminî 2 bin 500 hayat istihdam ediliyor. İnşaat çalışmaları bitmeme fail 25 fabrikanın tamamlanmasının peşi sıra kısaca 6 bin kişinin istihdamına yardım sağlayacak olan kombinasyon uran bölgesinden dünyanın kısaca 100 ülkesine dış satım gerçekleştiriliyor.

2019 yılında yapılan başvurma sonrasında erke tevzi lisansı düz 2.OSB’de cıvıltı gösteren firmalar elektriği elan uygun fiyatla kullanırken, yapılması planlanan mesleki eğitim merkeziyle öz açıklık eleman ihtiyacını kendisinin karşılayacağı tıpkısı bina oluşturuluyor.

“Ağırlıklı yerine savunma uran ve fındık entegre fabrikaları bulunuyor”

Giresun 2. OSB Müdürü İnşaat Mühendisi Mete Bahadır Yılmaz, “Giresun 2.Birleştirme Endüstri Bölgemiz ile istihsal ve istihdam üssü olma uğrunda ilerliyoruz. Devletimiz eksiksiz imkanlarıyla haddinden fazla sakil benzeri envestisman yaparak 2.OSB’yi hayata geçirdik. Etraflı tıpkı kamulaştırma ve alt bina tamamla sürecimiz oldu ve bunun arkası sıra şu anda 19 firmamız faaliyetlerine devam ediyor. İnşaat çalışmaları devam eden firmalarımızın üstelik inşaatlarını tamamlamalarının arkası sıra 46 fabrikamız ve tahminî 6 bin istihdamla bölgenin gücüne sakil katacak aynı projeyi tamamlamış olacağız. Tevhit Sanayi Bölgemizde yatırımların sektörel dağılımlarına bakacak olursak yüzde 32’lik kısmı araba-defans uran oluşturuyor. Bunun arkası sıra fındık entegre, nesiç, enerji möble ve alüminyum işleme tesislerimiz bulunuyor. Bu projenin şehrimize kazandırılmasında Özellikle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başlamak için, temas antlaşma yanımızda olan hemşehrimiz DOĞRU Fırka Genel Vekil Yardımcısı Nurettin Canikli ve milletvekillerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

“2.OSB’deki firmalar elektriği yıllık yüzde 17-18 daha karışık kullanıyorlar”

2.OSB projesine başlarken Türkiye’nin bir nice durumunda mamul olan OSB’leri mülakat ederek, buralarda yapılan hataları yapmamaya mücahede gösterdiklerini belirten Bulancak Ticaret ve Uran Odası Başkanı ve 2.OSB Umumi Heyet Üyesi Uca Fatoğlu ise, “Bizim üzere arz oylumlu özdek bölgenin istihdamı. Biz burada yapı yeri kurmaya başladığımızda şantiyelere bile neşelilik veremeyecek durumdayız fakat gelinen durumda yapılan nazik yatırımla Bulancak ve Piraziz ilçelerinin Giresun üzerindeki hayatiyet yükü alınarak tesislerimize elektriği verebiliyoruz. Hareketlilik dağıtım lisansı aldığımız amacıyla OSB’deki firmalarımıza almanak yüzde 17-18 civarında elan makul hareketlilik veriyoruz. Göz bebeği firmalarımız var buraya taşınmalarının peşi sıra bulunan işlerini 3’e katladılar, arzumuz bölgemizdeki firmaların büyümesi ve arsıulusal alanda kortej sahibi olmaları” ifadelerini kullandı. – GİRESUN

Share: