Göller bölgesinde kuşların izini sürüyorlar

– Göller bölgesinde kuşların izini sürüyorlar

Burdur, Isparta, Konya ve Antalya’birlikte bulunun göllerde ve sulak alanlarda tadat çalışması yapılıyor

BURDUR – Herhangi Bir yıl Huy Esirgeme ve Milli Parklar Müdürlüğü eliyle yapılan kış ortası akarsu kuşu sayım çalışmaları devam ediyor.

Huy Esirgeme ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, ilişkin yasa ve yönetmelikler çerçevesinde su kuşlarının envanterine yönelik kendisine, akarsu kuşları amacıyla ehemmiyet sunu fail alanlarda seçkin sene 15 Karı-15 Şubat tarihleri ortada sayım gerçekleştiriyor. Bu tarihler, akarsu kuşlarının mevsimsel barhana hareketlerinin yer beş altı olduğu zamanlar olması ve sulak alanlarda kümelenmeleri zımnında tercih ediliyor.

Akarsu kuşu popülasyonlarının ve sulak kayran ekosistemlerindeki değişimlerin izlenebilmesi amacıyla beğenilen anne yöntemlerden biri olan sayımlar, etraflı dönemli göz açısının oluşmasında etkili afi oynuyor. Bire Bir alanlarda benzeri noktalardan yapılan ölçün sayımlar, tafsilatlı dönemde kişi trendlerinin çözümleme edilmesinde kâr sağlıyor.

Göller yöresi namına bildik Burdur, Isparta, Konya ve Antalya’da bulunun göllerde ve sulak alanlarda tadat çalışması özne Doğa Dulda ve Milli Parklar Burdur 6. Toprak Müdürlüğü ekipleri su kuşu tadat çalışmalarının üçüncü gününde Burdur Gölü’ndeydiler. Sabah’ın er saatlerinden itibaren çalışmaya başlayan ekipler Burdur Gölü’nde mevcut kuşları yegâne yegâne inceleyerek sıcaklıkölçer ettiler.

Tabiat Himaye ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü Avcılık ve Karışık Hayatı Idarehane Müdürü Tamer Yılmaz sayım çalışmaları ile ilişkin yaptığı açıklamada; ” Zaman kış ortası akarsu kuşu sayımının üçüncü günündeyiz. Huy Dulda ve Milli Parklar Umumi Müdürlüğü yerine temas sene olduğu gibi ev ayında kış ortası akarsu kuşu sayımları yapıyoruz. Bilcümle Avrupa’birlikte eş zamanlı adına yapılıyor bu sayım. Bu sayımda amacımız kuşların popülasyonunu bağlı olmak, kişi durumları için hikmet sahibi oluşmak ve buna göre vacip önlemleri kabul etmek üzere tekmil Avrupa’birlikte ve ülkemizde aynı hafta boyunca eş anlı yerine bu sayımlar gerçekleşiyor. Bu yıl önceki olarak sayımlarımıza 14 Familya tarihinde Beyşehir Gölü’nde başladık. 8. Kesim Müdürlüğü işbirliği ile Selçuk Üniversitesi Kuş Gözlem Topluluğu ve Tabiat Dulda ve Milli Parklar personelleri, uzman biyologlar, fahri kuş gözlemcilerinin katılımıyla gelişigüzel sayımlar başladı. İlk dönme çokça yoğundu. Beyşehir Gölü’nde gösterişli sayıda kuş popülasyonu gözlemledik. Nadir türleri birlikte gözlemlemiş olduk. Aynı koşa tezyifkâr “Sakarca Hafriyat” gözlemledik. Haddinden Fazla yaygın tanıdık aynı cins değil yani okkalı adına tanıdık benzeri zümre değil. Sakarca Kazları çokça var amma koşa yerine incelemek zordur.Ertesi çevrim Eğirdir Gölü’nde oranla elan bir iki kuş vardı. Orada dahi tekrar eşsiz görülen adi Kuğuları gözlemlemiş olduk. Bugün üstelik Burdur Gölü’ndeyiz. Burdur Gölü’nde ki kuşları saydıktan sonradan gayrı göller bölgesindeki sulak alanların sayımına bitmeme edeceğiz.” dedi.

Geçtiğimiz sene yaptıkları sayımdan bile bahseden Yılmayan; ” Geçtiğimiz yıl 45 türden 298 binin üstünde kuş saymıştık. Bu sene daha sayımlarımız bitmediği amacıyla cirim isnat etmek olanaklı değil. Sayımlar bittikten sonradan yeniden tıpkısı inceleme, değerlendirme yapıp bilgilendirme yapılacaktır.” açıklamasında bulundu.

En haddinden fazla Sakarmeke Kuşu gözlemlendi.

Kış ortası akarsu kuşu sayımlarında arz haddinden fazla gördükleri türlere üstelik değinen Yılmaz; “Bugüne büyüklüğünde yaptığımız sayımlarda en haddinden fazla yaygın olan kök Sakarmeke. Onun haricinde Elmabaş Patka, Macar Ördeği kabilinden türler evvel sıralarda meydan alıyor.” dedi.

Kış ortası su kuşu sayım çalışmaları için konuşan Kuş Bilimci Bilirkişi Dirim Bilimci Lale Eskişehir Taşı Sözüer ise; ” Göller bölgesinde 2000’li yılların esasen itibaren nahiye müdürlüklerimiz, üniversitelerimizde kim uzmanlarımız, bilirkişi biyologlar, sahada çalışan arkadaşlarımız ile birlikte su kuşu sayımlarını gerçekleştiriyoruz. Akarsu kuşu sayımlarını gerçekleştirirken takkadak ülkemizde, bölgemizde kışlayan akarsu kuşu popülasyonlarını izlemekle kalmayıp alanlarda ki değişimleri birlikte izliyoruz. Dolayısıyla bunlar hem kuşlar hem de alanlar için vurdumduymaz tebligat niteliğinde yılda sunu birkaç benzeri öğün takip anlamına geliyor. Bu bile koruma çalışmalarına, alınması gereken tedbirlere yetişkin ulama sağlıyor.” açıklamasında bulundu.

Küresel istinas ile birlikte mevsim normallerinin dışında ayrımsız kış geçiren Burdur Gölü’ndeki su seviyesinin azalması su kuşlarının da dirim alanlarının gün günden daralmasına illet oluyor. Bu nedenle muhacir kuşların yaz kış uğrak noktası olan Burdur Gölü’nde kim akarsu kuşları eskiye nazaran azalmış namına görünüyor.

Share: