Göz alırken dikkat! Müteahhitlerin tapu oyunu…

Edirne’de benzeri yüklenici satış sözleşmesiyle sattığı daireleri başka aynı müteahhide birlikte tapu devriyle sattı. Daireleri satılan alan yüklenici birlikte daireleri apayrı vatandaşlara sattı.

İddialara bakarak, Şükrüpaşa Mahallesi’nde yüklenici U.A. yapım halindeki binasını gösterip ‘satış mukavelesi’ karşılığında toplamda 164 bin lira alarak bu binadan 6 daireyi Hüseyin E., Adnan Ö., Mehmet Ç., Mehmet U., Kasıt Y. ve Hasan B.’ye sattı.

Firma sahibi U.A. ilerleyici zamanda benzeri daireleri başka ayrımsız müteahhit olan A.B.’ye üstelik tapu devri yaparak sattı. Daireleri satın düzlük A.B. birlikte bu daireleri ayrıksı vatandaşlara sattı.

BAŞKALARINA ÜSTELIK SATILDI

Aylar geçtikçe dairelerinin doğrulama edilmediğini gören vatandaşlar, özlük imkanlarıyla yaptıkları araştırmalar neticesinde bire bir dairelerin başkalarına da satıldığını öğrenince şüpheliler karşı Edirne Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Bahse konu suç dosyası için Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı marifetiyle yapılan sormaca tamamlandı. Binanın sahibi U.A. ile binayı satın düzlük müteahhit A.B. için ‘ortaklık halinde tüccar veya müşareket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı’ suçundan iddianame hazırlandı.

Hazırlanan iddianamede şüpheliler karşı henüz önceden da Edirne Bunaltıcı Ukubet Mahkemeleri gözetiminde yargılamaların yapıldığı ve mahkumiyet kararlarının çıktığı belirtildi.

İSTENEN CEZA

Avans ödemesi yapılan dairelerin aynasız U.A. vasıtasıyla başka aynasız A.B.’ye satılması ve tapu devri yapılmasının muvazaalı (Söğüşleme gayeli danışıklık) işlem yerine değerlendirilmesi talebinde bulunuldu.

Müddeiumumi, arz esasen beri düşün ve eylem birliği dahilinde nitelikli ayyarlık işleme kastı ile debi ettiklerini belirttiği iki şüphelinin değişik 6’şar posta kalkışmak amacıyla cezalandırılmalarını istedi.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİLER

Şüpheliler hakkında hazırlanan iddianamenin Edirne 1. Ağır Ukubet Mahkemesi aracılığıyla akseptans edilmesinin ardından şüphelilerin yargılanmalarına başlandı. Binayı sonradan satın düzlük ve dosya kapsamında tutuklanmadan yargılanan yüklenici A.B. binayı iki çıngı halinde satın aldığında binanın inşaat halinde olduğunu söyledi. Mağdurlar ile sair aynasız arasındaki mülk alışverişini bilmediğini belirten A.B. suçlamaları akseptans etmediğini rapor etti.

MAĞDUR VATANDAŞA MAHKEME TEHDİDİ

Duruşmaya katılan mağdurlardan Hüseyin E. birlikte firma ile daire satış sözleşmesi imzalayıp 17 bin liralık ödeme yaptığını söyledi. Hüseyin E. ilerleyen dönemlerde firma yetkilileri ile yaptığı görüşmelere rağmen hem dairesinin hem dahi parasının iade edilmediğini anlattı. Duruşmaya katılan mağdurlardan biri olan Mehmet U. bile anlaştığı kat üzere firma yetkililerine 50 bin liralık ödeme yaptığını söyledi. İlerleyen dönemlerde dairesi konfirmasyon edilmediği için bed U.A. ve eş bireyleriyle görüştüğünü rapor eden kiygin Mehmet U. kendisine ‘duruşma süreci başlatmazsan mağduriyetini gidermeye çalışırız, şayet mahkemeye gidersen oradan çıkma karara bakarak işlemlere devam ederiz’ denildiğini tez etti.

Uzmanlar göz hava satımında mir sözleşmesinin peşi sıra tapu dairesinde ahit yapılmadan ödeme yapılmaması üstüne uyarıyor.

Yabancılara satılan konutun sayı farkı değeri 196 bin doları aştı

 

Bankalar emlak kredisi şartlarını sıkılaştırdı

 

Karı alacaklar dikkat! Göz piyasası hareketlenecek

 

Share: