Göz düzlük seçkin 2 yabancıdan biri Ortadoğu’dan

Eylül ayında yapılan yasa değişikliğiyle Türk vatandaşlığı hakkı örtmek amacıyla öngörülen resülmal tutarı 2 milyondan 500 bin dolara, emlak alan ecnebi yatırımcıya yurttaşlık verilmesi için uygulanan alt tahril ise 1 milyondan 250 bin dolara düşürüldü. Bu aranjman yabancıların Türkiye’ye olan ilgisini arttırdı. Yabancılara hane satışları sonuç benzeri ayda yüzde 12, aynı esbak yılın ekim ayına bakarak yüzde 134 yükseldi. Türkiye’den konut düzlük 2 yabancıdan biri ise Ortadoğu ülkelerinde yaşıyor.

Antalya Homes’in analizlerine göre, Türkiye’de 2018 yılının önceki 10 ayında yabancıya satılan konutun yarısı Irak, İran, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Şimendifer kabil Ortadoğu ülkelerinin vatandaşları aracılığıyla alındı. Ortadoğu ülkelerini Rusya, Almanya, İngiltere ve Azerbaycan vatandaşları takip etti.102 ülkeye vizesiz seyahat imkanı tanıyan Türkiye’de taşınmazlar sahibi atılmak talip ağyar sunu çok İstanbul, Antalya, Bursa, Yalova, Trabzon’u tercih ediyor.

YABANCIYA EV SATIŞINDA YIL SONU HEDEFİ 40 BİNİ YAŞAMAK

Tıpkı zamanda Gayrimenkul ve Emlak Yatırım Ortaklığı Derneği İhracat Komitesi Başkanı olan Söz Tekçe, Ortadoğu ülkelerinin hane satışı üzere çokça oylumlu olduğunu söyledi. Tekçe, “2018 yılı böylecene yabancıya hane satışlarının 40 bini aşarak mefret benzeri noktaya varacağına inanıyorum. Türkiye, yurttaşlık için yalnızca biricik benzeri ev veya arsa değil, toplanmış değeri yeryüzü birkaç 250 bin dolar olacak şekilde larp fazla yurt satın alımına birlikte cevaz veriyor. 3 yıl satılamaz şerhi konulan gayrimenkullere istinaden göz sahibi, eşi ve 18 yaşından hasis çocukları kısaca 12 ay içerisinde yurttaşlık işlemlerini tamamlayabiliyor” diye konuştu.

Share: