Göz fiyatları yükselişe geçti

Dünyada genişlik çok noktaya pervaz yapılacak ve İstanbul’u toptan havacılık pazarının en majör merkezlerinden biri haline getirecek İstanbul Yeni Hava Meydanı güzergâhındaki taşınmazlar fiyatları uçuşa geçti. Alelhusus Sarıyer, Eyüp ve Arnavutköy ilçelerindeki mahallelerde satılık ve kiralık konutlardaki bedel artışlarında 2 yıllık süreçte ilgi kurumlu tıpkı hareketlenme görüldü. 7 Haziran 2014’te temelleri atık İstanbul Bakir Hava Meydanı, imal sürecinde çevresinde kayran kayran ilçe ve mahallelerde hem satılık hem dahi kiralık hane fiyatlarını katladı. Eyüp’te saha düz satılık konutların metrekare ünite fiyatı 2016 Eylül ayında 3.971 TL’yken, Ilkgüz 2018’bile bu rakam 4.502 TL’ye çıktı. Eyüp’te bu süreçte mahalle bazında arz çokça ayar kazanan lokasyonlar ise Göktürk Şekil (%84), Mithat Ağır (%40) ve Mimar Sinan (%30) oldu.

BÜYÜKDERE İLK SIRADA

Sabah’ın haberine göre Sarıyer’de bildirme çok ayar kazanan satılık konutlarda ise Büyükdere önceki sırada meydan aldı. Yüzdelik 60 değerlenen Büyükdere’yi Bahçeköy Kalıp (%46) ve Kazım Karabekir Paşa (%55) izledi. Arnavutköy, Mavigöl Mahallesi ise bu süreçte satılık bölük fiyatlarında yüzdelik 150’ye vasıl artım yaşanan tek mahalle namına en çok değerlenen lokasyonların başında vadi aldı.

PİYANGO SARIYER’E ÇIKTI

İstanbul’un kuzeyinde 76.5 milyon metrekarelik aynı alana düz yazı edilen İstanbul Kullanılmamış Hava Meydanı, 100’e mail havayolu şirketine karı sahipliği yapıp, 300’den fazla noktaya ulaşım imkânı sunmaya hazır. Sülale- Temmuz 2018 döneminde, havalimanına andıran mahallelerde yaşanan hareketlenmeyi gözler önüne serdi. Yıpranmamış Hava Meydanı güzergahındaki Sarıyer Çayırbaşı Mahallesi, Eş 2018’den Orak Ayı 2018’e satılık konut fiyatlarında gerçekleşen yüzdelik 116’lık artışla cetvel başında kayran aldı. Büyükdere, satılık konut fiyatlarında metrekare bazında yüzdelik 65’lik artışla listede ikinci tam meydan aldı. Köktürk yüzdelik 42, Mithatpaşa yüzde 39, Mimar Sinan ise yüzde 33’lük artışla listede özen çeken mahalleler arasında meydan aldı. Rota üzerindeki satılık hane fiyatlarında yükselişin yaşandığı ayrıksı mahalleler ise Kireçburnu (%14), Bahçeköy Model (%10) ve Uskumruköy (%9) oldu.

KİRALIK GÖZ FİYATLARI BIRLIKTE YÜKSELİŞTE

İlk aşamada 90 milyon bulaşıcı kapasitesine ehil olacak eskimemiş hava meydanı rotasındaki kiralık ev fiyatlarındaki artma bile gözlerden kaçmadı. Ev-Orak Ayı 2018 verilerine bakarak havalimanı güzargâhındaki kiralık konut fiyatlarının en çokça arttığı mahalleler Mimar Sinan, Mithat Ağırbaşlı, Ömerli, Zekerikayköy ve Uskumruköy oldu. Kiraların arz haddinden fazla arttığı mahallelerin başında yüzdelik 30 ile Mimar Sinan gelirken, bunu Mithatpaşa (%28), Ömerli (%27), Zekeriyaköy (%11) ve Uskumruköy (%10) izliyor.

KİŞİ BAŞINA DÜŞEN YEŞİL ALAN % 10 ARTACAK

Zaman ilk etabının açılmasına koşut adına gündeme gelen Atatürk Havalimanı’nın ‘yeşil kayran’ yapılması kararı, bu bölgeye mümasil ilçedeki konutlara üstelik pozitif yönde ulama sağlayacak. Atatürk Hava Meydanı’nın yeşil alana dönüşmesinin bir numara derecede yüklülük alanı Bakırköy ilçesi ve ona sınırlı olan Yeşilköy, Ataköy, Florya kabilinden bölgeler olacak. Türkiye Haber İşleme Merkezi’nin (TUVİMER) verdiği bilgiye göre, ‘yeşil düz’ kararı, arz haddinden fazla Atatürk Havalimanı’nın çevresindeki 5 kilometrelik mesafede etkili insanların dirim standartlarını değiştirecek. Bu ilçeler Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy ve Küçükçekmece adına öne çıkıyor. Havalimanının 10 kilometre çevresini hesaba kattığımızda ise üçüncü derecede etkilenecek alanlar arasına Başakşehir, Bayrampaşa, Beylikdüzü, Esenler, Esenyurt, Fatih, Güngören ve Zeytinburnu giriyor. TUVİMER verilerine göre, Atatürk Havalimanı’nın 11 bin 700 dönümlük arazisinin ıcığı cıcığı üzerine canlı yeşil alan kurulacak olursa, Bakırköy’de kişibaşına düşen yeşil kayran 52 metrekare artacak (% 520). İstanbul’üstelik adam başına sakit yeşil alan ise 0,76 metrekare artacak. Bu, Belde ve Şehircilik Bakanlığı 2017 verisine göre % 10 artım anlamına geliyor.

Share: