Göz sektörü 2019’dan ümitli

Hane sektörünün temsilcileri, yılın sonuna akıllıca yaşanan hareketlilikten etraf 2019 yılına umutla bakıyor.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Başkanı Mehmet Albayrak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin lokomotifi inşaatın, ülkedeki döviz kurundaki dalgalanmalar ve faiz oranlarındaki artıştan en haddinden fazla etkilenen göz olduğunu söyledi.

Sektörün, sabık yılın rakamlarını çakozlamak amacıyla inşaat bina maliyetlerinin artışına cebin fiyatlarda indirim için gittiği vurgulayan Albayrak, enflasyonla uğraş kampanyaları kapsamındaki indirimlerin satışlarda hareketlilik getirdiğini dile getirdi.

Albayrak, Bursa dahil birçok ilde kullanılmamış basamak projelerinin ertelendiğini aktararak, şöyle devam etti:

“Bulunan projeler maliyet artışlarından elan aşkın etkilenmeden bitirilmeye çalışılıyor. Göz satma istatistikleri sektörün durumunu okumakta bize havari oluyor. Son aylarda yaşanan dalgalanmanın ardından alınan kısmi önlemlerle ilk teşrin ayının basamak satışlarında bir hareketlenme oldu. Bursa, 2018 Ilk Teşrin ayında 5 bin 481 basamak satışı ile Türkiye’da 5’inci sırada. Geçtiğimiz yılın teşrinievvel ayında 4 bin 295 hane satışı yapılmıştı, bayağı doğru revan aynı ivme içindeyken bu çoğalma yapım firmalarımız için rüya verici oldu. Bu hemen Bursa özelinde değil, genel namına da düş verici.”

“Göz alıcısının öncelikle tercihi Nilüfer ilçesi”

Albayrak, eskimemiş yapılaşmanın sürdüğü ve yatırım değerinin erdemli olduğu tarz Nilüfer ilçesinin bu ivmeden bildirme karlı sâdır havza olduğuna dikkati çekti.

Bölük alıcısının rüçhan tercihinin eskimemiş yatırımlar olduğunu vurgulayan Albayrak, şöyle konuştu:

“Ekim ayında 2 bin 906 ev ilk kez satılırken, 2 bin 512 konutun satışı ikinci el olarak gerçekleşti. Bursa’birlikte geçtiğimiz yılın bire bir ayına göre baktığımızda de evvel satışlar yüzde 39,7 çoğalma göstermiştir. Fakat bu rakamlar ortamında asıl endişe donör olan emniyetli satışlarda yüzde 78’e vasıl düşüş. Bursa’bile Ekim 2018’bile tutulu mir rakamları 278 iken eylül ayında ipotekli satma rakamları 495 olmuştur. Dövizin sunma faziletli olduğu ağustos ayında ise tutulu mir rakamları 523 yerine gerçekleşti. 2017 yılının teşrinievvel ayında bin 563 tutulu satışın gerçekleştirilmiş olması, sağlıklı satışlardaki düşüşün hangi büyüklüğünde fazla olduğunu bize gösteriyor.”

“2019 yılının mebzul olacağını hesap ediyoruz”

Tıpkı yapım firmasının umumi müdürü Levent Oruç dahi şişkinlik ve yüreklilik faizlerinde yaşanan artışın mevki genelinde inşaat sektörünü serencam aşama inatçı etkilediğini söyledi.

Yılın son döneminde sektörde bir canlılık yaşandığını tamlayan Oruç, şöyle bitmeme etti:

“Dünyada kazançlı anlamda ayrımsız problem olduğu arasında. Mihman sektöründe Türkiye’dahi üstelik tıpkısı daralma söz konusu. Bölük satışında yılın sonunu ongun kapatacağız. Zaman bakımından Kültür Bankasında de repo indirimi var. Tığ üstelik devir temsilcileri adına bu indirimlerden müşterileri faydalandıracağız. Enflasyonla topyekun savaşım dahi veriyoruz. 2019 yılının iyi olacağını adisyon ediyoruz. Domestik seçimlerden bilahare satışların artacağını düşünüyoruz.”

“Bursa’dahi göz satışında ayrımsız daralma bulunmayan”

Görükle’bile satışların dakikasında devam ettiğini vurgulayan Oruç, “Bursa’üstelik hane satışında bir daralma namevcut. Tığ yatırım amacıyla alelhusus Görükle’da tıpkısı çokça proje yapıyoruz. TÜİK verilerine göre sunu çok konut satışının olduğu iller sıralamasında Bursa 5. tam. Burada de önceki sırayı kaza namına Nilüfer alıyor. Bu ilçenin göz bebeği üstelik Görükle. Yatırım boşaltmak isteyenleri özellikle bu bölgeye bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

 

Share: