Göz sektörü yetersiz dışına açılıyor

Emlak ve Gayrimenkul Envestisman Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Daraç dışında mümessillik açım kadar benzeri düşüncemiz var. 2012 yılından sonra yabancıya satışın önü açıldı. Emlak Ev ve derneklerle de birlikte akıntı edebiliriz. İşin maliyeti ve sunumu açısından memnuniyetle oluruz.” dedi.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Yetgin, GYODER kendisine, Kasaba ve Kentçilik Bakanlığı öncülüğü ile hayata güzeşte tarihi kampanyada, 21 üyenin toplam 77 projesiyle düz aldıklarını söyledi.

Yetgin, kampanyalar sonunda elde ettikleri rakamların sülale almayı planlayan fakat tutkun imkanları olan vatandaşların bu fırsatları bereketli değerlendirdiğini gösterdiğini aktararak, “Türkiye için Kazanç Vakti’ kampanyasının hem yurttaş hem seksiyon açısından mehabetli avantajlar içeriyor. Sektörde sakil tıpkısı canlılık, ekonomide zait benzeri çekicilik yaratıyor. Gayrimenkul sektörü temsilcileri olarak, akıbet dönemde yaşanan maliyet artışları ve soylu erki dalgalanmaların etkilerine karşın, ülkemize olan sorumluluk bilinci ile daha çok fiilen ve üreterek ekonomimize sağladığımız melfuf değeri artıracağız.” diyerek konuştu.

Sonuç dönemde döviz kurunda yaşanan artışla birlikte yükselen maliyetlerin bir nice projeyi etkilemesine rağmen, firmaların fiyatları sabit tutmasından periferi, bu kampanya vesilesiyle bölük alanların soylu erki çıkacağını dile getiren Yetgin, karı sahibi gelmek isteyenlerin bu fırsatı değerlendirmesi gerektiğini zira yıpranmamış başlayacak projelerde bu fiyatlarla as yapmanın kabil olmayacağını dile getirdi.

Yetgin, şunları kaydetti:

“Türk halkının gayrimenkul sahibi görünmek kadar aynı alışkanlığı var. Bu eğilimi, tasarruf, sosyal güvenlik sistemi bağlamında de değerlendirdiğimizde tıpkı yandan bile yükümlülük var. Zaman emlak sektöründe, ölçülü ve mutedil alt gruba ilişkin bölük ihtiyacı oldukça aheste yerine sürüyor. İşte bu tarihi kampanya, çok açık bire bir kesime çok çekici koşullarda sülale kabul etme imkanı sağladı. Alelhusus bekle-gör durumundaki ev alıcılarını harekete geçirdi.”

Az dışında mümessillik açma kadar ayrımsız düşünceleri olduğunu nâkil Yetgin, “2012 yılından sonradan yabancıya satışın önü açıldı. Taşınmazlar Basamak ve derneklerle dahi birlikte hareket edebiliriz. İşin maliyeti ve sunumu açısından kıvançla oluruz.” şeklinde konuştu.

“İlk günlerden itibaren yoğunluk yaşandı”

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, zaman haddinden fazla sayıda göz alıcısının, kampanya kapsamında sunulan indirimin yanı sıra evvelden ödemedeki tenzilat avantajından, 120 kamer vade ve düşük getiri seçeneğine büyüklüğünde frapan fırsatları değerlendirmeye bitmeme ettiğini söyledi.

Hele evvel evini kabul etmek isteyenlerin, bu avantajlı kampanyayı ferah değerlendireceğini düşündüğünü dile getiren Yetgin, “Kampanya başlar başlamaz bey ofisleri hareketlendi, ilk günlerden itibaren su yaşandı. Çoğunlukla nazik metrekareli dairelere demet gösterilmesinden birlikte, vatandaşın oturmak için ocak kabul etmek istediğini ve bunun amacıyla bile kampanyadan yararlandığını görüyoruz. Bu ilginin süreceğine ve koca rakamlarının artacağına inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Yetgin, dolar evet bile zer bozarak peşinat ödeyenlere birlikte düzey garantisi verildiğini anımsatarak, “Düzem artarsa vatandaşın zararı konut taksitlerinden düşülecek. Ayrıca borcunu er kapatana sözleşmesine göre yüzdelik 25-35 ortada indirim yapılacak. Firmaların da hakeza istekleri var.” ifadelerini kullandı.

“Teşviklerin devamı üzere unsurlar sektörün elini güçlendirir”

Feyzullah Yetgin, ecnebi yatırımcı için getirilen yurttaşlık hakkının göz amacıyla oylumlu tıpkı etap olduğunu belirterek, “Vatandaşlık hakkı, dünyanın bir nice ülkesinde yabancı yatırımcıyı vira etmek ve emlak satışlarını haydi üzere uygulanan tıpkısı yöntem.” dedi.

Sektörün özlük iç dinamiğine ve potansiyeline ekleme yerine, teşviklerin devamı gibi unsurların, emlak sektörünün elini güçlendireceğini ve büyümesine katkı sağlayacağını nâkil Yetgin, şunları kaydetti:

“Türkiye bulunduğu coğrafyada; istikrarlı yönetimi, katıksız, kültürel zenginlikleri, muvasala imkanları, eskimemiş yapılan köprüleri, havalimanları ve otoyollarının yanında gelişen turizm, tarumar, coşku, fuar ve kongre turizmi ile çok alımlı bir konumda. Hele İstanbul, işaret site adına dünyanın ciharıyek yanından yatırımcıların ilgisini çekiyor. İstanbul’un finans merkezi olması üzere yapılan çalışmaların elan üstelik somutlaşması ve enfrastrüktür projeleri bu ilgiyi artırıyor.”

Share: