Grizu 263 takımı misyon büyüttü: “Dikkatlice Ay’a bakıyoruz”

Grizu 263 takımı hedef büyüttü: “Satır Satır Kamer’a bakıyoruz”

Türkiye’nin geçmiş çökertme uydusu Grizu-263A uzayda tıpkısı yılını tamamladı

Cep uydu ayrımsız yılda acun etrafını 5 bin 550 yol turladı

ZONGULDAK – Türkiye’nin önce çökertme uydusu olan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi peyk takımı Grizu 263 tarafından tasarlanan Grizu-263A, uzaya fırlatılışının arkası sıra tıpkı yılını doldurdu. Uydu, ayrımsız yılda dünya etrafında 5 bin 550 kez turlayarak topladığı verileri kayran istasyonuna gönderdi. Topluluk demincek dahi eskimemiş projeleri amacıyla çalışmalarına başladı. Bando koordinatörü Bülent Ekmekçi, “Satır Satır Kamer’a bakıyoruz” diye yıpranmamış çalışmaların mesajını verdi.

ZBEÜ Mühendislik Fakültesi feza takımı olan Grizu 263 marifetiyle tasarlanarak geliştirilen Türkiye’nin ilk çökertme uydusu Grizu 263A, sabık sene 13 Ocak haset Falcon 9 roketiyle Cape Canaveral’den uzaya fırlatıldı.

Türkiye’nin önce çökertme uydusu olma unvanını taşıyan Grizu 263A uydusu ayrımsız yıllık süreçte görevini başarıyla yerine getiriyor. 5x5x5 ölçülerinde ve 3 Mart 1992 tarihinde meydana gelen maden faciasında hayatını kaybeden madencilerin anısına tasarlanan cep uydusu, dünyanın yörüngesinde elde ettiği verileri yeryüzündeki istasyona iletiyor.

Kutuplar arası yörüngede dolaşarak benzeri yılda 10 bine mümasil olgun elde fail Grizu 263A uydusu, günde tahminî 15 yol dünyanın etrafında cevelan atarak dönüşünü tamamlıyor. Pahal dünya yörüngesinde saatte 30 bin kilometre kolaylıkla el düz uydu Türkiye üzerinden üstelik intikal yapıyor.

Tıpkı yıllık süreçte 10 bin bilgi, kullanılmamış gaye “Kamer”

Bire Bir almanak süreçte 10 bin bilgelik elde eden peyk, çabukluk ve ivme verileri, yalaz, güneş panellerinin aktiflik ölçümleri üzere bilgileri düzlük istasyonuna gönderiyor. Uydunun dört almanak süre böylecene ömrünü tamamlaması, dünyaya yaklaşmasıyla alay malay iletişimin kopması bekleniyor. Grizu 263 Takımı Proje Koordinatörü Prof. Dr. Bülent Ekmekçi, “Yekpare tıpkısı sene evvel bugün Grizu 263 uydumuzu fırlatmıştık. Fırlatmadan bire bir saat sonraları sinyallerimizi almaya başladık. Uydumuzun çalışması çıktı dahi bitmeme etti. Zira tıpkı yıldır dimdik tıpkısı şekilde iletişim halindeyiz. Bilgileri alabiliyoruz bize bu süreçte çok şeyler öğretti. Bütün bunların arkası sıra artık kullanılmamış hedeflerin zamanıdır diyoruz. Hem şehrimizi hem ülkemizi heyecanlandıracak kullanılmamış hedeflerimize başladık. Proses içerisinde fırlatıldıktan 13 gün içerisinde uydumuz dengelendi. İlk fırlatılma yadigâr kaotik tıpkısı andır. Dengelenmeden sonra zinde veriler geldi. Yalaz, başka veriler ast sistemlerimizi kontrol ettik. Güneş panellerinin durumları ile ilişkin uydunun aynı test uydusu olması zımnında kişi mücahede yapısıyla ilişkin birçok vukuf edinmiş olduk. Gelişigüzel şeyden önemlisi bu iletişimin sürekliliğinin sağlanmış olması yapılan mesai ve tasarımda uydunun nitelikli olduğu anlamı taşımakta. Bu noktada birlikte çok mutluyuz. Çalışmanın bu şekilde başarıyla devam etmesiyle ilgilendiren imdi uydumuzdan marifet almaya bitmeme edeceğiz. Haddizatında istediğimiz bilcümle amaçlarımız doğrultusunda hedeflerimize nail olacağız. Bakir uyduların zamanıdır diyoruz. Uydumuz kutuplar arası yörüngede dönmekte. Yaklaşık tıpkı dönüşünü 1.5 saatte tamamlamakta. Bu demektir ki günde 15 yada 16 sefer acun etrafında dolaşmakta. Bu dönüşler sırasında dünyanın üstünde bir nice coğrafi keyfiyet üzerinde akım etmekte. Bu veriler da acun üzerinde birçok müptedi telsizci arkadaşlarımızın de takipleriyle bu veriler toplanmakta uydumuzun bu benzeri almanak yol hikayesini takip edebilmekteyiz. Şu asıl kadar esasen uydumuz 10 saniyede tıpkı fen basmakta. Bunun anlamı strateji fail meydan istasyonları sayısı, bulundukları pozisyon itibariyle türlü organizasyonlar var. Bunlar aldıkları verileri bu organizasyonlar üstünde aktarmakta ve bu şekilde doğrulama edilmiş 10 binin üzerinde marifet bulunmakta. Bunların benzeri kısmı güzel ayrıca uydumuz internet üzerinden bile takip edilebilmektedir. Ustalık yerine esasta dört sene yörüngede kalma süresi var. Bu müddet içerisinde ayrımsız almanak iş süresi özlük içerisinde bire bir başarı. Bundan ahir süreçte aslında elektronik sistemlerin etkinliğini ortaya koymakta. Mevcudiyet açısından beklentiler karşılanmış durumda. Zira uzay ortamında ışıma kadar bozucu kalın altında çalışmakta uydularımız. Bundan hava aritmetik edilen elektronik mesai ortamını aşmış durumdayız. Kullanılmamış projelerimiz var. Ayak Tabanı tetik tıpkı şekilde bakıyoruz. ve hedeflerimizi oraya yönetmeye çalışıyoruz” dedi.

“Hedefimiz tekrar birincilik”

Grizu 263 Takımı Kaptanı Baran Yılmaz, “Bu sene Türksat emsal peyk yarışmasına katıldık. Proses devam ediyor. Sabık sene Cansat Analog Uydu Yarışması’nı dünya birincisi yerine tamamladık. Şu anda çalışmalarımız hareketli tıpkı şekilde bitmeme ediyor. Mekanik, elektronik ve yazılım ekibimiz var. Hedefimiz bu yıl Türkiye birinciliği. Bu yönde çalışmalarımıza bitmeme ediyoruz. Çalışmalarımıza araba mühendisliği, metal bilimi ve materyal mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, neşelilik elektronik mühendisliği öğrencilerinden oluşmakta. Kısaca 27 öğrencileri var. Ekibimizi rastgele yıl büyütmeye çalışıyoruz. Bunu yapmaktaki amacımız sürekliliği hatırlamak. Muvaffakiyet birlikte sonunda geliyor. Tecrübelerimizi aktarıyoruz” dedi.

Share: