Grönland’ın kuzeyinde sıcaklıklar akıbet 1000 yılın en üst seviyesine ulaştı

NEW Kullanılmamış araştırma, Grönland’ın bazen bölgelerinde hava sıcaklığının akıbet 1000 yıldaki genişlik faziletli seviyeye ulaştığını ortaya koydu.

Nature dergisinde yayımlanan makalede, Grönland’ın yıldız kesiminde sıcaklıkların 20. yüzyıla göre 1,5 santigrat derece (2,7 Fahrenheit) arttığı, termometrelerin serencam 1000 yıldaki sunu erdemli ısıyı ölçtüğü belirtildi.

Bilim adamları, buz tabakaları ve buz çekirdeklerinden aldıkları örnekler üzerinde yaptığı çalışmayla, sıcaklıkların 1995’ten bu yana aceleci bire bir çoğalma ivmesine girdiğini belirleme etti.

Araştırma ekibinde meydan düz buz bilgin Maria Hörhold, “1990’lar ve 2011 arasında yükselen sıcaklıkları görmeye bitmeme ediyoruz. Imdi global ısınmanın açıkça bir imzasına sahibiz.” dedi.

Hoerhold, “Grönland obstrüksiyon” adı sunulan, arada bir meydana mevrut tıpkısı albeni sisteminin, bugüne büyüklüğünde âdem kaynaklı iklim değişikliğinin sonuçlarını gizlediğini aktardı.

Çalışmada meydan alan Danimarka Meteoroloji Enstitüsü buz bilimcisi Jason Box, “Kuzey Grönland ısınması üstüne haddinden fazla endişelenmeliyiz. Çünkü o bölgede serbest gelgit buzulları ve benzeri buz akıntısı şeklinde tıpkı düzine uyur dev var.” ifadelerini kullandı.

Grönland’ın mufassal vadeli yalın değişimleri karşı bilgelik veren buz çekirdeklerinin çözümleme edilmesi için tafsilatlı tıpkısı zamana ihtiyaç duyulurken, buz çekirdeklerinden elde edilen veriler en son 1995’te güncellenmiş ve daha evvel Grönland’ın Arktik bölgesinin, gayrı bölgeler büyüklüğünde çabuk ısınmadığı ati sürülmüştü.

Share: