Güç nakil riski bağan ama aşısıza bulaşıyor

30’dan çok mutasyona uğradığı bilinen ve bu sebeple şişman tıpkısı riziko namına görülen güneş tacı virüsünün Omikron varyantıyla ilgilendiren yıpranmamış araştırmaların sonuçları halkoyu ile paylaşıldı.

İskoçya’da yapılan araştırmada Omikron varyantı yüzünden hastaneye yatacak kadar hastalanma riskinin üçte iki henüz beş altı olduğu ancak buna karşılık henüz önce Kovid-19 bulaşıcı ve iyileşenlere bulaşma oranının ise Çatal Ağız varyantına göre 10 kat henüz aşkın olduğu belirleme edildi. Uzmanlar, hastalığın elan macerasız bulaşılabilir olmasının ise tehdidin boyutunu artırdığına ilgi çekti.

Verileri inceleyen İskoç fen insanları, Cenup Afrika’üstelik Omikron varyantının hastalığı ağır geçirme riskinin yüzdelik 70 daha az olduğunu açıklarken, hastaneye kaldırılma oranlarının ise yüzdelik 80 henüz düşük olduğunu belirledi. Edinburgh Üniversitesi, Strathclyde Üniversitesi ve İskoçya Kamu Sağlığı Kurumu’nun eş araştırmasını inceleyen bilim adamı Jim McMenamin, “Bu sonuçlar bir anda heyecanlandırmasın. Halen beş altı dahi olsa Kovid-19’u vahim geçiren insanlar var” dedi.

Gailesiz ve aşı olmayanlara bulaşıyor

Öte yandan Omikron varyantının bir lahzada yayıldığı ve kapanma ve yasakların başladığı Danimarka’de bile benzer aynı araştırma yapıldı… 22 Teşrinisani ile 15 Meyan ortada Kovid-19 testi artı çıkan insanların verilerini inceleyen uzmanlar, Omikron varyantı tayin edilen hastaların ayrıksı varyantlara göre hastaneye yatma oranlarının üç intaç daha bir iki olduğunu duyurdu.

Ancak bili insanları, hastaların verilerini inceleyince Omikron varyantının taze hastalarda bundan sonra yaşandığına dikkat çekti.

Danimarka’nın amme sağlığı kurumu Statens Serum Institut Direktörü Henrik Ullum, “Genelde tüvana ve aşı olmayanlara Omikron bulaşıyor. Bu açıdan bakıldığında Omikron’un hafif geçtiğine dair bir kanıt göremiyoruz” dedi.

Omikron’de hastaneye yatma riski elan düşük

 

ABD’de Noel tatili öncesi Omikron endişesi

 

Share: