Hane fiyat artışında Avrupa şampiyonu Türkiye

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine bakarak, Türkiye, Avrupa’da akıbet aynı yılda bölük fiyatlarının yeryüzü haddinden fazla yükseldiği mevki oldu.

2020’nin ikinci çeyreğinden 2021’in ikinci çeyreğine büyüklüğünde geçen sürede Türkiye’de konut fiyatları yüzde 29.2 arttı. Verilere bakarak Avrupa Birliği ortalamasında bu izzet yüzde 7.3, Euro Bölgesi’nde ise yüzdelik 6.8 oldu.

ALMANYA’ÜSTELIK YÜZDELIK 10.9
Euronews’te meydan düzlük habere göre, 30 Avrupa ülkesi içerisinde Türkiye’de sonraları fiyatların arz çok arttığı büyüklük yüzdelik 16.1 ile Estonya düzlük alıyor. Bu ülkeyi yüzde 15.6 ile Danimarka ve yüzdelik 14.5 ile Çekya oldu. Avrupa’nın arz büyük ekonomilerinden Almanya’da ise eş fiyatları yüzde 10.9 arttı. Artım oranı Fransa’da ise yüzde 5.7 oldu.

Değişik gâh ülkelerdeki çoğalma oranları ise şöyle: Hollanda (yüzdelik 12.8), Macaristan (yüzdelik 11.9), İsveç (yüzde 10.9), Bulgaristan (yüzde 9.1) ve Portekiz (yüzde 6.6), İsviçre (yüzde 4.7)

30 ülke içinde ev fiyatlarının düştüğü yegâne devlet ise yüzde 4,9 ile Kıbrıs oldu. Bunun dışında sunu düşük çoğalma yüzde 0,4 ile İtalya ve yüzdelik 2,7 ile İngiltere’de yaşandı. Karı fiyatları Romanya’da yüzde 3 ve İspanya’da yüzde 3,3 yükseldi.

NEDEN YÜKSELİYOR
Uzmanlar, göz arzının düşük kalması, göçmen akını, bağan ürem oranları, salgın dönemindeki biriken tasarrufların göz fiyatlarındaki üst cepheli trendi ivmelediğini söyledi.

Piyasaları rahatlatan ifa

ABD’de ikinci el bölük satışları 8 ayın en faziletkâr seviyesinde

Ilgi: 1 Kasım’da başlıyor… Ödemeyene cezası var!

Share: