Hane kredisine referans sayısı 133 bini geçti

Kaynak ve Maliye Bakanı Patent Albayrak, Türkiye Bankalar Birliği 63. Umumi Kurul Toplantısı’nda konuştu.

Albayrak’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Konuşu iyileşmeye yönelik pozitif işaretler var. Salgına müteveccih erken tedbirler ekonomiye pozitif yansıdı. Salgından yer beş altı etkilenen ülkelerden biri olduk. Normalleşme süreciyle birlikte toparlanmayı zihayat tıpkısı şekilde görmeye başladık. Normalleşmeye sunma birkaç hasarla giren iktisat olduk. Bölük kredisine başvuru şu esas kadar 133 bini geçti. 25 milyar lira tahsis edildi. 

Türkiye’nin bu süreçten ‘V’ şeklinde tıpkı toparlanma ile çıkarak potansiyel büyümesine yakınsamasını bekliyoruz. Hedefimiz finansal ve soylu erki altyapıyı pekiştirmek. Tutum ayrımsız değişim sürecinden geçiyor. Değiş sürecinde bankalar namına, sizlerin dahi bazı bozuk alışkanlıklardan kurtulması ve kabuk değiştirmesi gerektiğini düşünüyorum. Sizlerden ülkemizin kalkınma hedefleriyle daha uyumlu aynı bankacılık yapmanızı bekliyoruz.

Sabık ahit marketten bire bir yük alacağım. Domestik olsun dedim. Tıpkı baktım istihsal nerede diyerek, Türkiye’de değil. Türkiye’nin herif insan grupların dünyanın bambaşka yerinde üretiyor etiketini basıyor. Türkiye’de istihsal kapasitesi olan rastgele şeyi ülkemizde söylemek gerekiyor. Celal adına biz hangi gerekiyorsa yapacağız. Bankalar birlikte domestik istihsal projelerine destek sağlamalı.”

Albayrak: Salgına müteveccih erken tedbirler ekonomiye zait yansıdı

Akben: Fonlama maliyetlerindeki düşüş kredide iştahı artırdı

Share: