Hane piyasasında düzeltme başladı, dokunaklı senaryo andıran

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Havalar ısınıyor ancak konut piyasası buz sökmek amacıyla. Pandemi süreci, efdal şişkinlik, FED’in rekor nema artırımı kararları ve Ukrayna Savaşı, ekonominin aceleten aynı resesyona sürüklendiği korkularını körüklerken kâh uzmanlar benzeri görüşte değil. Alelhusus aksiyon gücü piyasası ve hane piyasası verilerinin ekonominin kötüye gittiğine dair işaretleri vermediğini savunan uzmanların argümanlarından biri ise incinmek amacıyla. ESIR ev piyasası verilerine bakarak tıpkı düzelti başlamış durumda ve bu durumun mecmu dünyayı etkilemesine kesin gözüyle bakılıyor.

Faaliyet serencam buluyor

Fortune’dan Yüksek Fazal’ın haberine göre, ev piyasasına bilge olan hareketlilik iki yılın peşi sıra sonuç sağlamak üzere. ÇAKER’li sayısal yurt encümen şirketi Redfin, talepte şişman düşüler yaşanmaya başladığını ve piyasanın arz etken bölgelerinde de kıymet indirimlerinin daha çok alışılagelen karşılandığını belirtiyor. Redfin tarafından yayınlanan rapora göre, Aile Kabul Etme Kâm Endeksi (Homebuyer Demand Index) yüzdelik 16’lık düşüşle son iki yılın en erdemli düşüş oranını kaydetti. Bu sürede 30 almanak ipotek oranlarıde da yüzdelik 6 oranında düşüş yaşandı.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, Redfin Temel Ekonomisti Daryl Fairweather, FED’in rekor faiz artırımları öncesinde piyasanın teklif savaşlarıyla efdal rekabetin döndüğü bire bir canlılığa eş olduğunu söylüyor. Familya sahipleri aracılığıyla murat edilen fiyatların üstüne çıkılmasının haddinden fazla normal karşılandığı dönemin artık geride kaldığını tamlayan Fairweather, FED’in Getiri artırımlarının peşi sıra piyasanın canlılığını tezce kaybettiğinin altını çiziyor. Tıpkı lüp ayrımsız yıl önceye kıyasla yüzdelik 30 elan fiyatlı olduğunu belirten Fairweather, bunun talebi berenarı yavaşlattığını belirtiyor.

Ürem oranları yükseldikçe yapım sektörü yeni projeler amacıyla henüz efdal oranlarda borçlanmaktan kaçınacak, bu da ev piyasasındaki güveni sarsacak ve insanların site dışına çıkmalarına sebep olacak.

Düzelti yaşanıyor

Akse 2008 yılı ölçüsünde olmasa birlikte derinleşme ihtimali az çok faziletkâr. MEMLUK’de bölük piyasasının yeryüzü hamam olduğu Sacramento ve Austin kabil bölgelerde fiyatların anında düştüğü gözleniyor. Evlerin yüzde 40’ından fazlasının fiyatlarında düşüş yaşandığını belirten Fairweather, bunun tıpkı düzelti olduğu görüşünde. Fakat fiyatlardaki bu düşüşün ne kadar süreceği ve ufukta alıcılar amacıyla aynı deşarj olup olmayacağı ise belirsiz.

Haddinden Fazla sayıda kullanılmamış bölük yapılmalı

Fairweather, fiyatlardaki düşüşün ne kadar süreceğiyle ait namına, “Genel iktisat belirsizlikler içeriyor. Bu değişkenliğin ömrü, KUL ev piyasasının 2023 yılındaki performansını belirleyecek” diyor. Piyasanın toparlanacağını fakat ondan evvel bugüne kıyasla henüz çığlık olacağını belirten Fairweather, repo oranları yükseldikçe inşaat sektörünün kullanılmamış projeler için elan erdemli oranlarda borçlanmaktan kaçınacağını, bunu  bile göz piyasasındaki güveni sarsacağını ve insanların kent dışına çıkmalarına hastalık olacağını söylüyor. Fairweather, bölük piyasasının geleceğine olumlu bakabilmek amacıyla, BENDE’de mübarek miktarda konut yapımı gerçekleştirilen 1960’lı yıllara eş aynı iklime dümbelek dönülmesi gerektiğini düşünüyor.

İngiltere’üstelik ev piyasası çöküyor mu?

 

ÇAKER’dahi bekleyen basamak satışlarında şaşırtı

 

Değişen basamak emniyet sisteminden kim elbette etkilenecek?

 

Share: