Hane satışları Ümraniye, Sultangazi ve Beylikdüzü’nde virüs dinlemedi

Coldwell Banker yoluyla Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri temel alınarak hazırlanan “İstanbul’un Koronasavar İlçeleri” antetli araştırmaya göre, Türkiye’de mart ayının ortasından bu yana ciddi olarak hissedilen korona virüs salgını gayrimenkulde de etkisini gösterdi. 

Yılın ilk 5 ayında Türkiye genelinde 434 bin 757 konut satışı gerçekleşirken, satışlarda ayrımsız eski yılın aynı dönemine göre yüzde 2,2’lik düşüş yaşandı.

Düşüş oranının İstanbul’de mutluluk ortalamasının 2 katından aşkın olması dikkati çekti. Türkiye’dahi ev satışlarını sırtlayan illerin başında mevrut İstanbul’dahi ocak-mayıs döneminde eş satışları yüzdelik 4,9 azaldı.

İstanbul’de nüfusu 150 binin üzerinde olan 36 ilçeden 14’ünde ev satışları artarken, 22’sinde ise eksilme gösterdi.

Genişlik yüksek artım yüzde 28,66 ile Ümraniye’bile görülürken, onu yüzde 15,54 ile Sultangazi, yüzde 13,41 ile Beylikdüzü, yüzdelik 11,84 ile Gaziosmanpaşa, yüzde 11,81 ile Bayrampaşa izleme etti. 5 ilçede çoğalma oranı iki haneli gerçekleşti.

Artış oranı Küçükçekmece’de yüzde 9,69, Çekmeköy’dahi yüzdelik 8,29, Bahçelievler’birlikte yüzde 6,9, Bağcılar’dahi yüzde 4,8, Maltepe’bile yüzde 2,69, Kağıthane’birlikte yüzde 1,7, Beyoğlu’nda yüzde 0,96, Beykoz’dahi yüzdelik 0,79, Eyüpsultan’birlikte yüzdelik 0,63 oldu.

Basamak satışında haziranda birlik zamanların rekoru bekleniyor

Bildirme yüksek düşüş Zeytinburnu, Şişli ve Sarıyer’birlikte

Yılın evvel 5 ayında 2019’un bire bir döneminde göre göz satışlarının yer çok gerilediği kaymakamlık yüzde 46,77 ile Zeytinburnu oldu.

Onu yüzde 27,98 ile Şişli, yüzdelik 25,16 ile Sarıyer, yüzdelik 19,32 ile Tuzla, yüzdelik 18,34 ile Büyükçekmece, yüzde 17,64 ile Silivri takip etti.

Azalış oranının iki haneli rakamlarda gerçekleştiği farklı ilçeler ise yüzdelik 12,82 ile Pendik, yüzde 12,63 ile Bakırköy, yüzdelik 12,62 ile Ataşehir, yüzdelik 11,63 ile Fatih, yüzde 10,04 ile Esenyurt, yüzdelik 10,01 ile Sancaktepe oldu.

Göz eş oranları Beşiktaş’ta yüzdelik 9,57, Kartal’de yüzdelik 8,32, Üsküdar’da yüzde 5,25, Esenler’birlikte yüzdelik 5,2, Başakşehir’dahi yüzde 5,09, Avcılar’üstelik yüzdelik 4,7, Sultanbeyli’üstelik yüzde 2,58, Arnavutköy’dahi yüzde 1,13, Güngören’üstelik yüzdelik 0,27 azaldı.

Zelzele sonrası can alıcı araştırı: İşte konutta yer riskli yer

“Basamak talebinde yeşil düz ve zelzele güvenliği yöre plana artık”

Coldwell Banker Türkiye Büyüklük Başkanı Gökhan Taş, AA muhabirine konuya ilişkin yaptığı açıklamada, korona virüs salgınının her sektörde olduğu üzere gayrimenkulde bile almaç beklentilerini ve taleplerini kırıcı biçimde etkilediğini söyledi.

Bu dönemde özellikle kent dışındaki bölgelerde satışların arttığını dile getiren Taş, Zeytinburnu, Şişli ve Bakırköy kabil can ve çatı yoğunluğunun efdal olduğu alanlarda ise satışların ortalamanın çokça üstünde düşüş gösterdiğini vurguladı.

Taş, tüketicilerin basamak tercihinde, yeşil alanlara erişimle alay malay yer sarsıntısı güvenliğinin civar plana çıktığını kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu açıdan baktığımızda İstanbul’dahi hele Ümraniye-Çekmeköy hattına yönelik ilginin akıbet dönemde arttığını görüyoruz. Bu yılın geçmiş 5 ayına ilgilendiren hane komutan istatistiklerine birlikte yansımış durumda. söz konusu dönemde satışların genişlik aşkın arttığı ilçe kendisine Ümraniye civar plana çıkıyor. Bu ilçede alelhusus bakir yapılaşmanın olduğu Çekmeköy bölgesine akıllıca tıpkısı kayma var. Filhakika Çekmeköy’üstelik satışlarda yüzdelik 10’a vasıl artış görüyoruz.”

Hane fiyat endeksi arttı

“Şehir merkezinde satışlar düştü”

Era Türkiye Direktörü Toros Cumhur ise satışların sunu çok arttığı ayrıksı iki bölgenin birlikte kent merkezine oldukça ırak konumdaki Sultangazi ve Beylikdüzü olduğunu belirterek, şu iadeleri kullandı:

“Satışların genişlik çokça düştüğü ilçeye baktığımızda ise Zeytinburnu’nun ayan vuzuh önder olduğunu görüyoruz. Onu sırasıyla Şişli, Sarıyer ve Memleha izlem ediyor. Sarıyer, Bakırköy, Beşiktaş, Kadıköy kabilinden site merkezinde düz alıp, oldukça itidalli ve faziletkâr dirimsel grubuna hitap eden bölgelerde göz satışları kısık oranda düştü. Yurt sektöründe bireysel yaşam kültürünün periyot geçtikçe çetin kazandığını görüyoruz. Bu yalnız Türkiye’bile değil bütün dünyada müstacelen güçlenen ayrımsız trend. Önümüzdeki dönemde dahi bu trendin daha bile hızlanmasını bekliyoruz.”

Halk, son ayrımsız yılda İstanbul genelinde konutta bey fiyatlarında yüzde 8-10, kiralamada ise yüzde 5-7 artma gözlemlediklerini sözlerine ekledi.

İstanbul’üstelik bölük aidatları umum yakıyor

Share: