Hatay’da depremzede esnaf üzere 1861 rekiz hareket yeri kuruluyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay’dahi, hisse senedi yeri yıkılan ve sakil hasar gören esnaf üzere ihdas çarşının kurulumuna başlandı.

Merkez üssü Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan, 6 Şubat’taki 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden yer haddinden fazla etkilenen illerden Hatay’birlikte, haddinden fazla sayıda esnafın gelişim yerleri üstelik yıkıldı.

Kentte, depremzede esnafın ticari hayatını sürdürebilmesi üzere Hatay Valiliği koordinesinde 14 noktada 1861 kurma iş yerinin kurulması planlandı.

Her biri 25 metrekare olacak hisse senedi yerlerinin yapımı üzere ekiplerin Gülderen Kavşağı’nda çalışması başladı.

Sahada benzeri yandan hareket makineleriyle zemini düzelten ekipler, ayrıksı yandan bile gelişim yerlerinin üstüne nesir edileceği oturma duvarı yapıyor.

Ortak tasarruf alanları ve kasaba düzenlemesinin da tamamlanmasının peşi sıra Antakya Tecim ve Uran Odası, Antakya Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Defne Esnaf ve Sanatkarlar Odasından birine kaydı bulunan, depremde hareket yeri tamamen yıkılmış, ivedili yıkılacak veya ağır hasar gören esnaf, bu hizmetten faydalanabilecek.

Esnafın, kendisine tahsis edildiği tarihten itibaren genişlik geç 3 iş günü süresince mesleğini icra etmeye yönelik servet, materyal ve ekipmanı iş hesabına yerleştirerek faaliyete geçirmesi gerekecek.

Share: