Hatay’da hasadına başlanan kapya biberde 61 bin titrem rekolte bekleniyor

Amik Ovası’nda hasadına başlanan kapya biberde bu yıl 61 bin titrem civarında rekolte hedefleniyor.

Kendine başmaklık aroması ve kalitesiyle alelhusus salça, bahar ve kurutmalık olarak beğenilen kapya biber, Antakya, Arsuz, Altınözü ve Reyhanlı ilçelerinde 27 bin dekar arazide üretiliyor.

Kentte güzeşte yıla nazaran üretim alanı genişleyen kapya biber, efdal rekolte beklentisiyle üreticisini sevindiriyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu, AA muhabirine, Amik Ovası’nın haddinden fazla mübarek topraklara cemaat olduğunu, ovada yılın 12 ayı üretim yapılabildiğini belirtti.

Üretilen ürünlerden birinin üstelik kapya biber olduğunu anlatan Çolakoğlu, kapya biberde istihsal alanının ve rekoltenin arttığını rapor etti.

“Yüzdelik 90’ı salçalık namına değerlendiriliyor”

Çolakoğlu, şunları söyledi:

“İlimizde kapya biber yeryüzü çok Antakya, Arsuz, Altınözü ve Reyhanlı ilçelerimizde üretiliyor. Değişik ilçelerimizde birlikte birkaç miktarda istihsal yapılıyor. İlimizde 2021 yılında 26 bin dekar alanda 60 bin ton civarında tıpkısı üretim vardı, 2022 yılında da 27 bin dekar alanda 61 bin ton civarında üretim bekliyoruz. Dekara verimimiz 2-3 titrem beyninde değişiyor. İlimizde üretilen kapya biberin yüzdelik 90’ı salçalık olarak değerlendiriliyor, mütezayit kısmı bile kurutmalık yahut pul biber yapımında kullanılıyor. Bu sene çiftçimiz çokça mutlu zira rekolte çok fena hâlde.”

Ürünün tarlada fiyatının 7 liralık civarında olduğunu, hasadın eylül ayı süresince süreceğini belirten Çolakoğlu, hasat sezonunun fazlalaşan ve bereketli soylu erki geçmesini diledi.

Üreticilerden Mehmet Koçak, 70 dönüm arazide kapya biber üretimi yaptığını rapor etti.

Bu sene kapya biberin beklentilerini karşıladığını anlatan Kerim, bu sene değer ve rekolteden kıvançlı olduklarını söyledi.

Mahmut Liva üstelik bu sene biberde verimin ferah olduğunu, topladıkları biberleri salça yapımı için fabrikalara verdiklerini belirtti.Share: