Hazine’den familya sahiplerine konfigürasyon mektubu

Sağlık İdaresi Başkanlığı bankalardan ya de farklı ödeme kanalları üzerinden icar ödemelerini takip edebiliyor. Şahıslar hesabına yapılan kira ödemelerinin bildirme edilip edilmediğini arama ediyor. Gelir İdaresi Başkanlığı vatandaşlara gönderdiği mektupta, rüşvet mükellefiyetine ilişkin yükümlülük ve ödevlerin bütün adına adına getirilmesi üzere vergi kanunlarının verdiği yetkiler çerçevesinde başkanlığın kamu çalım ve kuruluşları ile kök ve tüzel kişilerden çeşitli bilgiler topladığı hatırlatılarak, “Bu kapsamda mükellefler nezdinde yapılan inceleme ve denetimler sonucunda rüşvet kaybının tespiti halinde vergiler, kazanç cezaları ile alay malay talep edilmektedir” denildi.

MATRAH ARTIŞI

Dirimlik İdaresi Başkanlığı mektubu gönderdiği kişilere, “Başkanlığımız aracılığıyla yapılan çözümleme ve istimara çalışmaları sonucunda geçmiş değerlendirmelere bakarak sağlık vergisine tabi kira geliri elde ettiğiniz ve bu dirimsel unsurunu kapsayacak şekilde beyanname vermenizi müstelzim emareler bulunduğu görülmüştür” mesajını iletti. Bahis için yükümlülük ve yapılması gereken işlemlerle ilgilendiren yerine etkileşimli alacak dairesi (ivd.gib.gov.tr) üzerinden “İşlem Durumlarım ve Sonuçları” bölümünde saha düzlük “Betik Bilgilerim” sekmesinden lazım bilgilere ulaşabileceği belirtilerek, antrparantez sınırlı bulunulan idrak dairesi evet de yeryüzü yakın idrak dairesine başvurulması halinde de konuya ilişik bilgilendirmenin yapılacağı kaydedildi. Mektupta, “Değerlendirmeleriniz emarelerle benzeri yönde ise Bakanlığımız yoluyla yapılabilecek olan denetleme veya idrak incelemesi zımnında cezalı amal ile karşılaşmamak için 7326 dar kanundan faydalanarak ilişik geliriniz dolayısıyla bildirge verebilir yahut matrah artımında bulunabilirsiniz. Bildirme edilmeyen/fire bildirme edilen geliriniz için 31 Ağustos 2021 tarihine büyüklüğünde matrah artırımında bulunmanız durumunda algı incelemesi ve tarhiyatı yapılmayacaktır. Matrah artırımına ilgilendiren hesaplanan idrak tutarları peşinen veya 6 kıymet taksitte ödenebilecektir” denildi.

HUKUKİ ESBABIMUCIBE AYRINTISI

Mektubun serencam bölümünde şu uyarı yer aldı: “Gayrimenkul kiralama işlemlerinizden ortalık dirimsel elde etmediyseniz veya sağlık elde etmiş olmakla alay malay beyanname vermemenizin ya bile kem beyanda bulunmanızın türel bire bir gerekçesi var ise beyanname vermeyebilirsiniz. Bu takdirde ilişkin vergi dairesi sizlerle irtibata geçebilecek ve laf üzerine tarafınızdan meşruhat arzu edilebilecektir. Konfigürasyon kanunun sağladığı avantajlardan yararlanmanızı kaynak ederiz.”

MATRAH ARTTIRIMINDA SINIR NEDİR?

7326 dar kanun çıkarken geliri hemen icar olanların yıllar itibariyle yer beş altı ne büyüklüğünde matrah artırımı yapılabileceği belirlendi. Minimum matrah tutarları şöyle: 2016 yılı üzere 9.400 TL’den, 2017 yılı için 9.960 TL’den, 2018 yılı amacıyla 10.580 TL’den, 2019 yılı üzere 11.240 TL’den, 2020 yılı üzere 12.740 TL’den bir iki gayrimümkün. (Şenlik KARANFİL/hurriyet.com.tr)

Otobüslerde teftiş arttı

 

Share: