HIPEK gözle görülmeyen tümör hücrelerini namevcut ediyor

Sunma kesif görülen sağlık sorunlarından biri olan kanserin tedavisinde son dönemlerde gündemde olan HIPEK, hastaların konforu ve hayat kalitesi anlamında civar plana çıkıyor. Umumi Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Koray Topgül, ahali beyninde ısıdam kemoterapi yerine bildik HIPEK karşı vukuf vererek “HIPEK ile cerrahi işlem bitiminde geride mütezayit ve gözle görülmeyen ur hücrelerinin yok edilmesi sağlanmaktadır” dedi.

Medicana Ataşehir Hastanesi Umumi Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Koray Topgül, sonuç dönemlerde adı sıkça mahsus ve halk arasında ısıdam kimyasal tedavi namına birlikte bilinen HIPEK tedavisi için değerlendirmelerde bulundu. Topgül, “Isıdam kimyasal tedavi uygulaması düşünce içine münteşir ve periton adı sunulan bellek zarını tutmuş kanserlerin tedavisinde atılan nazik adımlardan sayılmaktadır. Peritona yaygın kanserlerde istikbal standart sistemik kimyasal tedavi tedavileri yeterince faal olamamaktadır. Düşünce içi sıcak kimyasal tedavi tedavisi bu noktada devreye girmektedir” dedi.

KARIN BÖLGESİ KANSERLERİNDE TERCİH EDİLİYOR

Prof. Dr. Topgül, HIPEK’in genişlik yoğun karın zarı kanseri, ümranlı sütun-göden (kalın bağırsak) ve kadınlarda yumurtalık kanserlerinin tedavisinde kullanıldığını kaydederek, “Bunun dışında mide, apendiks kanserlerinde, beyin zarının zat kanserlerinde uygulanabilir. Fakat umumi kendisine periton kanseri mütekâmil seçkin rahatsız bu tedaviye adaydır. karın zarı kanseri metastazında sıklıkla akıl ortamında aşırı hazır para (asit) birikimi tamam. Bu nakit litrelerce gibi ve arada sırada dışarıdan boşatılsa üstelik çözüm olanaksız. Alttaki yatan illet var olduğu sürece asit devam değer. Bozuk dönemlerde bu nev durumlarda bire bir tedavi yöntemi bulunmamaktaydı. Fakat imdi HIPEK, bu soy marazlı grubunda güvenle uygulanabilmektedir. Antrparantez HIPEK ile cerrahi muamelat bitiminde geride artan ve gözle görülmeyen tümör hücrelerinin bulunmayan edilmesi da sağlanmaktadır” diye niteleyerek konuştu.

HASTA HİÇBİR HUSUS HİSSETMİYOR

Prof. Dr. Topgül, “HIPEK uygulaması onkolojik cerrahi sürecinin ayrımsız parçasıdır ve cerrahi ile karın içi ur temizliğini arkasından, marazlı halen duyum yitimi altındayken uygulanmaktadır” diye niteleyerek, sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Sonunda hastalanmış hiçbir balkı evet da farklı bir ülkü hissetmemektedir. İşlemde akıl kapatılmadan ilk beyin alt ve kayırıcı kadranlarına ikişer nüsha ark konulur. Bu drenlerle kimyasal tedavi sıvısını ısıtan hususi alet arası angajman kurulur ve düşünce zir ve art kısmına ısı düzeyini idrak etmek için 2 adet ısı probu yerleştirilir. Bu problar kimyasal tedavi verildiği sürece ısının istenen düzeyde çakılı kaldığını görmeyi sağlamaktadır. Isı 41-43 etap arasında olmalıdır. Bu yalın derecesi genişlik hareketli ve sakıncasız aralıktır. HİPEK süresi beğenilen kemoterapi ilacına ilişkin kendisine 30-90 dakikadır. Bellek içine kestirmece 3,5 litre kimyasal tedavi sıvısı verilir. Bu sürenin böylelikle akıl içindeki sıvı hoşgörüsüz alınır ve prosedür sonlandırılır.”

HIPEK İÇİN CERRAHİ DENEYİM ÖNEMLİ

Genellikle akıl bölgesinde yapılan onkolojik cerrahilerin 6-12 saat sürdüğünü aktaran Prof. Dr. Topgül, “Hem pelvik (karın altı) hem üstelik hepatobilier (karaciğer ultrasonu) cerrahide deneyim gerektirmektedir. Bu nedenle hastanın tanı ve durumuna bakarak ekipte umumi cerrahi uzmanları ve icabında jinekolog onkologlar vadi alır. Ayrıca cerrahi öncesi görüntüleme için tecrübeli radyologlar, hastaların kimyasal tedavi programlarının ve tedavilerinin düzenlenmesi üzere tıbbi onkologlar, tanıların doğruluğu açısından görmüş geçirmiş pataloglar, PET tomografi ve değerlendirecek çekirdeksel tababet uzmanı, beslenmelerinin düzenlenmesi amacıyla uzman diyetisyenler, tehlikeli bakımda hastaların takibini tay tay arabası tecrübeli anestezi doktorları, tecrübeli ve kuvvetli vahim hizmet ve servis personel ve hemşireleri bu geniş ekibin olmazsa olmaz parçalarıdır” dedi.

Share: