Hisarcıklıoğlu: “Dünyanın arz önemli sektörü ekincilik ve hayvancılık”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Dünyanın sunu ciddi sektörü, sunma haddinden fazla kazandıracak sektörü hangisidir, derseniz, tarım ve hayvancılık. Yıllardır tığ bunu rapor ediyorduk, hangi zaman pandemi imdi, Rusya-Ukrayna savaşı bundan sonra, hep acun kullanılmamış anladı” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kırklareli’nde tıpkısı mızıka ziyaretler ve açılışlar yaptı. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Kırklareli Valisi Birol Ekici’yi ülfet ettikten sonraları Ticaret Borsası Soğuk Albeni Deposu açılışına katıldı. TOBB kendisine ülkenin zirai piyasaların gelişmesi için bile yetişkin adımlar attıklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Ekincilik ürünlerinin sakıncasız bir şekilde depolanabilmesi için TMO-TOBB LİDAŞ’ı hayata geçirdik. Sonunda ülkemizde geçmiş adımı atarak, özel sektörün lisanslı antrepo yatırımlarının artmasına önderlik ettik. Babaeski’birlikte 60 bin tonluk bir depo yatırımı yaptık. Lisanslı antrepo sayesinde düzenlilik depolamanın birlikte üreticilerin finansmana erişimini kolaylaştırdık, sanayicinin dahi hammaddeye fariğ ulaşmasını sağladık. Lisanslı deponun temelini oluşturan sistemin üzerine, TÜRİB – Kitap İhtisas Borsası’nı kurduk. Sonunda zirai ürünlerde, mal borsasını başlattık. Çıktı ürettiğimiz ürünlerin fiyatlarının, daha sağlıklı şekilde belirlenmesini sağlıyoruz. Şunu hep akılda tutalım ki, tarım ve hayvancılık önemini katiyen kaybetmeyecek sektörlerdir. Devam Etmek üzere bezdirmek zorundayız, bunu karşılayacak üstelik tarım ve hayvancılık sektörü. Bakın dünya nüfusu 8 milyar oldu, dünyada ılımlı derslik gelişigüzel dolaşma bundan sonra büyüyor. Büyüdükçe bile artık tüketiyor. Mavera yandan pandemi döneminde kendine yetebilen benzeri mutluluk olmanın önemini gördük. İşte bu yüzden burada sizlerin yaptığı hisse senedi önemli önemdedir. Tarımı ve hayvancılığı asla boşlama edemeyiz. Mavera yandan sonuç dönemde maliyetlerimiz üstelik aşağılık arttı. Bu konularda tedbirlerin alınması amacıyla, ilgilendiren bakanlarımızla görüşüyoruz. Elbirliğiyle, inşallah, bu çalkantılı tıpkısı süreci dahi aşacağız” diyerek konuştu.

Son zamanlarda amme bankalarının rahatlamaya başladığını söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Üç gündür gördüğümüz bir şey var, kamu bankalarında bire bir inhilal başladığı, bilcümle Türkiye’birlikte bana dönüşler başladı. ‘Kamu bankalarının Haziran 25’ten sonradan emniyet kullanımında çıkarttığı meşakkat imdi normalleşmeye geldi başkanım’ diyorlar. Öteki taraftan deminden özel bankalarla üstelik ait sorunlarımız var. Onların getiri limitlerinin yüksekliği ile ilgili iri bir rahatsızlığımız var. İnşallah ülkemizi doğruluk ettiği yere getireceğiz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların peşi sıra soğuk albeni deposu açılışı yapıldı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu henüz sonradan Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Facebook İstasyonu açılışı ile eskimemiş bakım binası ana atma töreni, Babaeski ilçesinde istişarelerde bulundu. Ayrıca Hisarcıklıoğlu, Lüleburgaz Ticaret ve Endüstri Odası’nın bakir hizmet binası ile arabuluculuk uyum merkezinin açılışına katıldı. – KIRKLARELİShare: