HIV, bayıltan hücreler aracılığıyla tuzağa düşürülebilir

Araştırmacılar, vücudun tabii öldürücü hücreleri eliyle saldırıya atlanmak için enfekte edilen hücrelerle, uyur HIV parçacıklarını erek düzlük aynı ‘vur ve öldür’ yaklaşımı geliştirdiler. Bulguları Nature Communications dergisinde yayınlanan çalışmaya bakarak, HIV ile enfekte 10 fare üzerinde laboratuvar testleri yapıldı.

UCLA’dan veri insanları, AIDS’e neden olan virüsün, vakaların tahminî yüzdelik 40’ında tamamen ortadan kaldırıldığını açıkladı. Bakir araştırı, 2017 yılında geliştirilen bir yaklaşımın devamı niteliğindeydi. Stanford Üniversitesi’nde geliştirilen kimyevi bileşik, viral hücreleri kandırarak kendini açığa çıkarıyor.

Bili insanları, HIV mülemma hücrelerin kısaca yüzde 25’inin 24 saat süresince öldüğünü gördükten sonraları, bu misil farelere dimdik natürel öldürücü hücreler enjekte ederek verimliliği artırmaya çalıştılar. Çalışmanın mir yazarı Jocelyn Ki, “Bu bulgular, HIV’i vücuttan gizil olarak ortadan vira etmek için terapötik bir izleme geliştirilebileceğinin kanıtını gösteriyor” dedi. Ekibin demin hedefi ise enfekte fare deneklerinden HIV’in yüzdelik 100’ünü ortadan kullanmak.

FDA, dünyanın geçmiş enjekte edilebilir HIV ilacını onayladı!

 

Nijerya’da 150 binden fazla bala HIV taşıyor

 

Share: