HIV virüsünün eskimemiş varyantı bulundu: Imdi daha ölümsek

Marifet insanları, Hollanda’üstelik AIDS hastalığına posta açan HIV-1 virüsünün 3,5 ila 5,5 bitirme daha hızlı yayılabilen ve henüz dokuncalı olan eskimemiş benzeri varyantını belirleme etti.

İngiltere’de Oxford Üniversitesi Büyük Veri Enstitüsü ile Hollanda HIV İzleme Vakfının eş çalışması sonucu araştırmacılar, bakir “VB” ünlü varyantla enfekte kişilerin daha acul AIDS geliştirebileceğini ve varyantın muafiyet sistemini zayıflatabileceğini ortaya koydu.

AIDS’mağara iki mezuniyet daha hızlı gelişmesini sağlıyor

Science dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, bu varyantla enfekte fertler, başka varyantlarla enfekte olanlardan 3,5 ila 5,5 mezuniyet elan aşkın viral yüke sahip. Bu birlikte enfekte reşit kişilerin virüsü başkalarına bulaştırma olasılığının elan yüksek olduğu anlamına geliyor.

Ancak, araştırmacılar, yıpranmamış varyantın umum sağlığı için bire bir yıldırma oluşturmadığına bel ederek HIV’li kişilerin tedavisinde rutin geçer antiretroviral tedavinin, yeni varyanta karşı de canlı olduğunu ve bağışıklık sisteminin benzer düzelme gösterdiğini vurguladı.

“1990’larda Hollanda’dahi ortaya çıktı”

Araştırmanın sonuçlarına göre, yıpranmamış modifikasyon geçmiş kendisine, 2018’de Avrupa ve Uganda’dan HIV örneklerini tespit fail BEEHIVE projesindeki 17 HIV pozitif bireyde tayin edildi.

Bili insanları bu bireylerin 15’inin Hollanda’dan gelmesi cihetiyle daha sonradan bu ülkedeki 6 bin 700’den çok HIV artı bireyden oluşan benzeri gruptan elde edilen verileri analiz ederek mutluluk genelinde 92 can VB varyantı elan belirledi.

Bu eskimemiş varyantın, ilk kendisine 1980’lerin sonlarında ve 1990’larda Hollanda’üstelik çıkıntı olabileceği ve 2000’lerde değişik varyantlardan henüz çabuk yayıldığı oranlama ediliyor.

Buna denk, araştırma sonuçları, VB varyantının 2010’dan beri düşüşte olduğunu ortaya koydu.

Mukaddema araştırmacılar, dünya çapında 38 milyondan fazla insanı etkileyen ve bugüne büyüklüğünde 33 milyonun ölüme sebep olan HIV-1 virüsünün, virüsün bulaşıcılığı üstünde muhteşem etkileri olabilecek bakir mutasyonlar geliştirebileceğine dayalı endişeleri dile getirmişti.

Güneş Tacı virüs uzun vadede bizi kuşkusuz etkileyebilir?

 

Virüs yeniden kontrolden çıkıyor

 

Share: