Hollanda’da küsurat kiralar ihtarname edildi

Tokyo’nun temizliği, New York’un renkliliği ve Stockholm’nam altyapısını yaşıt kayran milyarder Marc Lore vasıtasıyla tasarlanan 5 milyon yabanlık ‘MEMLUK’nin eskimemiş şehri’ amacıyla kaynak arayışları başladı. Çarkıt Walmart yöneticisi Marc Lore, sürdürülebilir bir metropol yerine ABD çölünde planladığı Telosa amacıyla planlarını açıkladı. 150 bin dönüm arazi üstüne kurulacak olan Telosa şehri, belde dostu mimarlık, sürdürülebilir enerji üretimi ve kuraklığa dayanabilen aynı su sistemi vaat ediyor.

İlk kat yapılacak olan “15 dakikalık kent tasarımı” sebebiyle insanların iş yerlerine, okullarına ve içtimai hizmetlere 15 dakikada ulaşması hedefleniyor.

HANGİ EYALETE KURULACAĞI BELİRSİZ
Planlamacılar şehrin kurulacağı yeri araştırıyor olsa da, projenin resmi web sitesine bakarak mümkün hedefler arasında Nevada, Utah, Idaho, Arizona, Teksas ve Appalachian bölgeleri düzlük alıyor.

Geçmiş aktarılma, mimari firması Bjarke Ingels Group (BIG) marifetiyle desteklenen projenin sunumu yapıldı. Yayımlanan görüntülerde, konutların yeşilliklerle kaplı olduğu, geniş park yeri, bahçe ve tatil alanların olduğu görülüyor. Şehirde müstehase yakıcı yakıtla çalışan araçların yasaklanacağı belirtilirken, elektrikli araçlar, scooterlar yer koskocaman kullanılacak vesait olacak.

BIG yoluyla paylaşılan görüntülerde şehrin simgesi yerine Equitism Kulesi hücre çarpıyor. Bina; yükseltilmiş su deposu, aeroponik çiftliklere ve ürettiği enerjiyi birlik alana bilgisiz bir yapı sistemiyle mensur edilmiş.

5 MİLYON CAN HEDEFİ
Bin 500 dönüm alana kurulacak olan Telosa kentinin ilk aşamada kısaca 50 bin kişilik ayrımsız nüfusa topluluk olması bekleniyor. Bu geçmiş aşamanın maliyeti 25 bilyon dolar namına aktarılırken, kentin 40 yıl içerisinde 150 bin dönüm araziye ve 5 milyon nüfusa ulaşmasıyla gelişigüzel projenin maliyetinin 400 bilyon dolara ulaşması bekleniyor.

Proje organizatörleri; özel yatırımcılar, hayırseverler, federal ve eyalet düzeyinde hibeler ve ekonomik kalkınma sübvansiyonları sayesinde proje fonunu tamamlamayı hedefliyor.

Müşareket aracılığıyla yapılan açıklamaya göre, şehrin 2030 yılı itibariyle ilk sakinlerini ağırlaması bekleniyor.

Rusya yıpranmamış benzeri şehir kuruyor

Share: