HSBC: İstanbul’un dünyadaki önemi artacak

HSBC Grubu yoluyla Şehrimizin Benzeri Geleceği Var serisi kapsamında hazırlanan HSBC Kent Raporları; şehirlerin; para, ticaret, endüstri ve özge birçok sektördeki işler üzere toptan çapta rekabet eden merkezler haline gelerek ekonomileri besleyen mühim benzeri nümayiş üstlendiğine belen ediyor. Site Raporları’na göre; balaban şehirlerin Kovid-19 pandemisi sonrasında toptan ekonomideki önemlerini artırabilmeleri üzere yıpranmamış ticaret akışlarını desteklemeleri, sürdürülebilir inovasyonu önceliklendirmeleri ve insan sermayesini güçlendirmeleri gerekiyor.

Seride İstanbul, Dubai, Abu Dabi, Kahire ve Riyad mercek altına alındı. Dizi Film kapsamında hazırlanan raporlar; Kovid-19 pandemisinin öncelikleri yine belirlemek ve alışagelmişin dışında düşünmek için nazik benzeri okazyon olduğuna dikkat çekerken, yaşanan krizin sektörel spektrum, dijitalleşme ve sürdürülebilirlik için katalizör adına görüldüğüne meni ediyor. Seride; Kovid-19 pandemisinin iklim değişikliği ile ilişik farkındalığı artırdığı ifade edilirken, sürdürülebilir ekonomiler ve altyapılara olan ihtiyaca vurgu yapılıyor. Pandemi sürecinde makbul sokağa balkon kısıtlamalarının, global tedbir zincirlerinin baştan yapılandırılması ve ticaret ilişkilerinin çeşitlendirilmesi yönünde iş dünyasını teşvik ettiği ortaya konuyor. Sürdürülebilir ekonomiye geçiş sürecindeki büyük şehirlerin arsıulusal tecim, tedarik zincirleri ve dijitalleşmede oluşan eskimemiş fırsatları yakalamalarının geleceğin toptan merkezleri haline gelmelerine ve büyümenin antipatik gücü olmalarına destek olacağı rapor ediliyor.

İstanbul katıksız bir arsıulusal tecim merkezi

Şehir Raporları’na göre; İstanbul’un acun ekonomisindeki yeri yükselecek. İstanbul, hayat dolu yanları, şişman ölçekli enfrastrüktür yatırımları, elan katma zer, henüz yenilikçi ve henüz doğurucu tıpkı kazançlı yapıyı hedefleyen ciddi vizyonuyla, toptan ekonomide elan heybetli bir konuma ati.

İstanbul’un Asya ile Avrupa arasındaki güreşçi köprüsü konumunun nazik tıpkısı kıtalararası ticaret, karışık ve geri hizmet merkezi haline gelmesine katkıda bulunduğunun belirtildiği raporda; uluslararası ticaretin şehrin karışık yurtiçi hasılasının %15’ini oluşturduğu rapor ediliyor. Hong Kong merkezli teftiş şirketi QIMA’nın dünyanın önde mevrut 200 markası ile yaptığı sormaca, Türkiye’yi tercih fail tedarikçi oranının %4’kap %9’a yükseldiğini gösteriyor. Türkiye’nin payındaki artışın büyük ölçüde Avrupa Birliği (DENIZ) merkezli şirketlerden kaynaklandığı belirtiliyor. 2019 yılında “Bildirme fazla tedarik sağladığınız geçmiş 3 ülke hangisidir?” sorusuna AKARSU merkezli şirketlerin %14’ü Türkiye yanıtı verirken 2020 yılında bu oranın %30’a çıktığı görülüyor.

Sektörel çeşitliliğe odaklanılması global bağlantıları güçlendirir

Kol kapsamında hazırlanan İstanbul raporunda; İstanbul’un Şarki ile Garp beyninde yetenek, tecim, para, envestisman ve turizm anlamında mefret bire bir espas görevi gördüğü tabir ediliyor. İstanbul, global şirketler ve genel merkezleri, resülmal piyasaları ve mal ve bakım akışı açısından acun genelinde önde mevrut 35 site beyninde kayran alıyor. Rapora bakarak; İstanbul’un arsıulusal rekabet gücü amacıyla sektörel çeşitliliğe odaklanması şehrin küresel bağlantılarını daha bile güçlendirmesini sağlayacak. Raporda; İstanbul ekonomisinin 1990’lı yılların ortalarından bu yana OECD’deki sunma acul büyüyen ekonomilerden biri olduğu belirtiliyor ve bahis konusu trendin eke ölçüde tahaccüm gösteren sektörler ortada düz alan mal, aç hizmetler, mühendislik, olgun ve BT ile bakım ekonomisine akla yatkın yapısal geçişi yansıttığı vurgulanıyor.

Teknoloji odaklı firma sayısı bakımından dünyanın geçmiş 50 şehri arasında

Startup Genome’un Küresel Startup Ekosistemi 2020 Raporu’na bakarak İstanbul; finansmana erişim, girişim sermayesi faaliyetleri ve ilişki erişimi alanlarındaki performansı ile gelişmekte olan önceki 100 inovasyon ekosistemi ortada 16. tam düzlük alıyor. İçerisinde zindelik gösteren tahminî 2.500 doğacak teknolojiye erbap firma ile İstanbul, uygulayım bilimi odaklı firma sayısı açısından toptan kendisine evvel 50 şehirden biri olma özelliği taşıyor.

Sayısal transformasyon ve yıpranmamış iş modelleri öne çıkıyor

HSBC Site Raporları’na göre; pandemi şehirlerdeki sayısal dönüşüme yordam kazandırdı. Bakım yerine sunulan ekonomilere, eve teslimat platformlarına, bakir çevrimiçi içeriklere, e-ticarete, uzaktan öğrenmeye, uzaktan spora, teletıpa, evden çalışmaya ve sayısal kendisine sosyalleşmeye uzlaşma sağlanmasına imkan sundu. Rapora göre; yıpranmamış normale ahenk sağlanırken bu eğilimlerin detaylı ömürlü olması; gayrimenkul, ulaşım ve şehir merkezleri ile şehir sınırları arasındaki fiziksel akışlar üzerinde iri etkiler oluşturabilir.

“İstanbul, sürdürülebilir büyümenin antipatik gücü”

HSBC Türkiye Umumi Müdürü Dosdoğru Kervancı, laf ile ilişik şunları söyledi: “İstanbul, yemeden içmeden Türkiye’nin değil, dünyanın sunu nazik, genişlik cıvıl cıvıl ve çokça cepheli ekonomilerinden biri. Sürdürülebilir toptan ekonomide cila oynayan şirketlerle birlikte büyümenin antipatik gücü işlevini görüyor. İstanbul’un bu özellikleri birçok fırsatı üstelik birlikte getiriyor. Tığ, Türkiye’nin yatırım elçisi yerine; İstanbul’un cemaat olduğu potansiyeli uluslararası platformlarda anlatıyoruz. İstanbul’un bile tanıtım elçisi kendisine çalışıyoruz. İstanbul’üstelik hayata geçirilmesi planlanan yatırımlarda kullanılabilecek değişik finansman modellerini ülkemize getiriyoruz. Türkiye ekonomisine derece katmaya bitmeme ediyoruz.”

“Yıpranmamış gelişim modellerini destekliyoruz”

“Dünya ekonomisinin temel meselesi, çevresel, içtimai ve sosyal sürdürülebilirliğin sağlanması. Bu yöndeki çabalar, toptan konuşu büyümeyi henüz dirençli ve etraflı ayla getirme fırsatı sunuyor” diyen Kervancı, “Benzersiz konumu ve sürdürebilir kalkınma odağı ile İstanbul’unekonomik büyümenin merkezi olmasına bindi olmayı hedefliyoruz. HSBC Grubu olarak, 2030 yılına büyüklüğünde 1 trilyon dolarlık finansman ve yatırım kaynağı sağlayarak liyakatsiz karbon salınımına geçişte müşterilerimizi beraberinde olacağız. Tedarik zincirleri, ticaret koridorları ve üretimin kalbi olan şehirlerin sürdürülebilir ayrımsız global ekonomiye geçişteki yolculuğunda şehirlerimizin gelişimini sağlayan eskimemiş tecim fırsatlarını ve sürdürülebilir iş ve enfrastrüktür modellerini destekleyeceğiz” dedi.

HSBC Grubu “Şehrimizin Ayrımsız Geleceği Var” serisi kapsamında hazırlanan Site Raporları büyük şehirlerin gelişimine mum tutarken, bire bir zamanda paradigma kapsamındaki şehirlerin zengin tarihi miraslarıyla birlikte geleceklerini yansıtan çıkmaz sanatı çalışmalarını içeriyor. Bu kapsamda İstanbul’u mural sanatçısı Max on Duty çıkmaz sanatı perspektifiyle resmetti.

Raporun tamamına duyulmak üzere tıklayınız…

Kredi kartı adına apaz içi ile ifa

Hitay Holding, Fujitsu’nun Türkiye’deki şirketini satın aldı

 

Share: