Husye, tavuk ve balık tüketimi azaldı

Çalışmada meram kitle kendisine minimum ücret ve altında geliri olanlar ile gelişigüzel gelirden mahrum olanlar seçildi. Anket, 15 Antrakt-15 Ocak tarihleri arasında, derece halkı büyüklüğü 4 ve gövde olan 173 kişinin katılımıyla online yapıldı.

Ankete katılanların yüzde 80’i medyun

bahis konusu dönemde 4 yabanlık ayrımsız ailenin ana azık gereksiniminin karşılanması için kıtlık sınırı 3 bin 267 liralık, barınma, sağlık, azık, bakım ihtiyaçları üzere lazım minimal kısırlık sınırı ise 11 bin 186 liralık namına tespit edildi.

Katılımcıların yüzde 80’inin medyun olduğu ankete göre, 2020 yılında OECD ülkelerinde azık enflasyonu sayı farkı yüzdelik 3.3 iken Türkiye’da yüzdelik 20.6 oldu.

Maaş 2 kilo ve cisim tavuk tüketenlerin oranı yüzdelik 18.5 iken pandemi sürecinde yüzdelik 4’e, balık tüketenlerin oranı yüzde 10.4’ten yüzde 2.9’a düştü.

Katılımcıların yüzdelik 16.8’i pandemi öncesinde düzenli olarak aylık kırmızı ten tüketmediklerini belirtirken, bu izzet pandemide 2 kat artışla yüzde 31.2 ‘ye yükseldi. Katılımcıların yüzde 68’i pandemi öncesi yumurtayı günce tüketirken, bu ihtişam yüzde 44’e düştü. Yumurtayı haftada aynı tüketenlerin oranı ise yüzdelik 13.3’ten yüzde 21.4’e daha çok.

Mercimek, makarna, ebebulguru, şehriye ve pirinç temel besin gıdaları oldu

Katılımcıların yüzde 43’ü pandemi öncesinde mahiye 1 litreden fazla ayçiçeği yağı tüketirken bu heybet pandemide yüzdelik 32’ye düştü. Aylık yarım litreden bir iki ayçiçeği yağı kullandığını yahut on paralık kullanmadığını belirtenlerin oranı birlikte yüzdelik 27’den yüzdelik 39’a yükseldi.

Yoksulların yeryüzü beş altı yüzdelik 84’ü haftada tıpkı veya daha çok makarna, yüzdelik 75’i ebebulguru tüketti. Katılımcıların yüzdelik 11.5’i ark fasulyeyi, yüzdelik 8.7’si nohutu aylık ahenktar tüketemediklerini söyledi. Kuru fasulyeyi ayda tıpkı tüketenlerin oranı pandemi öncesi yüzde 13.3 iken pandemide yüzde 19.5’e artık.

Mercimek, makarna, bulgur, şehriye ve pirinç ana nevale gıdaları oldu.

Araştırmada şu öneriler sıralandı:

Asıl besinde ithalattan vazgeçilerek, domestik istihsal artırılmalı, evleviyet şirketlere değil halka verilmeli, yoksulların insanca yaşaması için esas besinlerde sübvansiyon uygulanmalı. Minimal ecir kıtlık sınırının üzerine çıkarılmalı, tek kopukluk yapılmamalı. Kısa iş, avarelik maaşı, nakdi ücret desteği çalışılan dönemle eşit olsun. İşsiz yoksullara hanedeki hayat sayısına bakarak nakdi ecir desteği sağlansın; ruh, su, doğalgaz bedelsiz verilsin. Çocuklu hanelere ilişik desteklemeler yapılsın.

Kovid-19 kaynaklı ölümlerin oranı iki mezuniyet henüz çok…

İşte İstanbul’bile berrak olacak alım satım yerleri

Ahenktar nefes bağışı, kalp aksesi ve kanser riskini azaltıyor

 

Share: