İçişleri Nazır Yardımcısı Çataklı’dan “12 Kasım’daki sarsıntı tatbikatına katılım” çağrısı

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Düzce depreminin 23. yılında 12 Son Teşrin’da talih genelinde yapılacak “Çök, tertip ve tutun” tatbikatına iştirak çağrısında bulundu.

Çataklı, İçişleri Bakanlığına mecbur kuruluşların ve dışarılık teşkilatlarının kurumsal yapılarının, yürüttükleri faaliyetlerin ve karşılaştıkları sorunların durumunda görülmesi, raporlanması ve şekil teşkilatıyla bağlarının güçlendirilmesi amacıyla hazırlanan İzleme Yorum Sistemi (İZDES) projesi kapsamında Bolu’ya geldi.

Valiliği ülfet eden Çataklı, Vali Erkan Kılıç ve protokol üyeleri eliyle karşılandı.

Ziyaretin arkası sıra açıklama işleyen Çataklı, İçişleri Bakanlığının haddinden fazla açık aynı alanda kamu hizmeti verdiğini söyledi.

Çataklı, vatandaşlara verilen hizmetlerin henüz bereketli yürütülebilmesi, yurttaş memnuniyetinin henüz yukarılara çıkartılabilmesi amacıyla gerçekleştirdikleri çalışmalarla ait mahallinde değerlendirme muktedir olmak üzere bir izleme yorum sistemi yürüttüklerini anlattı. Bilcümle illerde bu çalışmayı yaptıklarını dile getiren Çataklı, bu kapsamda illeri musahabe ettiklerini söyledi.

Gazetecilerin “çök, olta ve tutun” tatbikatına ilişik sorusu üstüne Çataklı, Türkiye’nin zelzele anlamında nazik ayrımsız kuşakta birlikte kayran aldığına dikkati çekerek “Türkiye kendisine elden facia olduğu anda değil, öncesinde afetlere hazırlanmak itibarıyla nazik benzeri gayret ortaya koyuyoruz.” dedi.

Çataklı, kıyamet anına hazırlanmanın, facia takkadak sağlıklı müdahalelerde bulunmanın önemine işaret ederek “Bu çerçevede hele Türkiye Kıyamet Müdahale Planı kapsamında iri mesafeler katedildi. Buna biz akıbet dönemde yürüttüğümüz çalışmalarla afet öncesini üstelik ağır yerine ekledik ki cümle illerimizde İl Kıran Riziko Azaltma Planlarımızı tamamladık. Türkiye Kıran Riziko Tenkis Planı’nı bitirdik. Sabık yıl bilindiği kadar Türkiye’üstelik Kıran Eğitim Yılı car edilmişti. 56 milyon vatandaşımıza bu çerçevede ulaştık. Bu sene da eğitimlerimi yaptırdığımız vatandaşlarımıza tıpkı da tatbikat yaptırarak bunu katmak istedik. Bu yılı bile Kıran Manevra Yılı car ettik.” şeklinde konuştu.

“Amacımız farkındalığı imar etmek”

Türkiye genelinde tatbikatların ağır sıklet aynı şekilde bitmeme ettiğini dile getiren Çataklı, evvel AFAD ile Cahillik ve Spor Bakanlığı Cesaret Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü iş birliğiyle mektepli yurtlarında yer sarsıntısı tahliye tatbikatı gerçekleştirildiğini hatırlattı.

Çataklı, 12 Teşrinisani’daki tatbikatın ise Türkiye’de ilk defa yapılacağını belirterek “Esasta dünyada çok sıklıkla yapılan benzeri uygulama. Özellikle dahi Japonya’da. Tıpkı anda ülkenin tamamında ‘çök-kapanca-tutun’ tatbikatı yapacağız. Buradaki amacımız birlikte farkındalığı yükseltmek. Afetlere hazırlığa bir yardım arz etmek. Bu yolla farkındalık oluşturacağız ve buradan elde ettiğimiz dinamizmi apayrı alanlarda üstelik afetle mücadelede katlayarak devam ettireceğiz. Bunu dirimsel bire bir emek yerine görüyoruz. Eksiksiz vatandaşlarımızın de buna duygulu olmasını, katılmasını istirham ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bugünün 10 Kasım olduğunu anımsatan Çataklı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Şişman Önder Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü, rahmetle saygıyla minnetle tanınmayan ettiğini, 6 sene geçmiş Mardin’in Derik ilçesindeki terör saldırısında görevi başındayken şehit edilen Ilçebay Muhammed Fatih Safitürk ile birlik şehitleri rahmetle andığını kaydetti.

Çataklı, henüz sonraları Ilbay Kılıç, Vali Yardımcısı Abdullah Abid Öztoprak, İl Güven Müdürü Sadettin Aksoy, İl Cingöz Komutan Vekili Miralay Hür Tığ ve ilişkin kamu kurumlarının yetkilileriyle “Düzenlilik Ön Değerlendirme” toplantısına katıldı.

Bolu ziyareti kapsamında Çataklı’nın, Valilikte “Bakanlık Hizmetlerini Değerlendirme” toplantısına, Bolu Tecim ve Sanayi Odasında “Çığır Odaları ile Kıymetlendirme” toplantısı ile “STK’lar ile Istimara” toplantısına katılması bekleniyor.

Share: