Icra Vekili açıkladı: Ödeme listesine alınan ilaçlar!

Karı, Iş ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 4’ü amansız hastalık başlamak üzere 14 ilacı henüz izansız ödeme listesine aldıklarını açıkladı. Vekil Selçuk, bu ilaçlardan 9’unun evcil üretim olduğunu belirtti.

Icra Vekili Selçuk, 30 Fasıla 2020 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Afiyet Uygulama Tebliğine (SUT) ilişik bakir düzenlemelerin Sosyal Asayiş Kurumu Resmi web sitesinde düzlük aldığını belirtti.

“Geri ödeme listesindeki toplam reçete sayısı 8920 oldu”

Mankafa ifa listesinde daraç dışından gerçekleştirme edilen 375, ülkemizde ruhsatlı 8545 ilacın bulunduğunu belirten Bakan Selçuk, “Içtimai Güvenlik Kurumumuzda bu eklemeyle gelişigüzel bedeli ödenen yurtiçi reçete sayısı 8545’e ulaştı” dedi.

Eklenen 14 eskimemiş ilacın bulunan durumda sadece 8’inin eşdeğerinin bulunduğunu kaydeden Icra Vekili Selçuk, “Bu ilaçların gabi ödeme listesine ilavesiyle, kullanıldıkları tedaviler amacıyla eskimemiş alternatifler ve muvasala kolaylıkları doğdu” diye niteleyerek konuştu.

“Fetal Cerrahi ile Spina Bifida Onarımı” mankafa ödeme kapsamına aldık

Icra Vekili Selçuk, hamileliğin geçmiş ayında temel karnındaki bebeklerde oluşan ve ahali ortada “Ayrık Baş” hastalığı olarak tanıdık, spina bifida tanılı bebeklere asıl karnında engelleme edilerek bu hasarın giderilmesi amacı ile “Fetal Cerrahi ile Spina Bifida Onarımı” işleminin üstelik SGK eliyle köylü ödeme kapsamına alındığını belirtti.

Spina Bifida’nın, ülkemizde doğan bebeklerde yılda, binde 3-4 oranında görüldüğüne dikkat çekici Bakan Selçuk şunları söyledi:

“Fetal Cerrahi ile Spina Bifida Onarımı işlemi ile, özürlü yavru sayısı ve özürlülük derecesinin azalması, beyincik sarkması/beyincik fıtığı veya chiari malformasyonun gerilemesi ile cerrahi müdahale ihtiyacının ortadan kalkması, doğumdan sonra yapılacak omurgaya, çıplak sisteminde gelişen diğer sorunlara müteveccih ortopedik ameliyatlar ile özellikle mesaneye yönelik ameliyatların azalması, tekrarlayan şant operasyonarı ile şant enfeksiyonlarının önlenmesi, doğumdan ahir fizik tedaviye yönelik giderlerin azalmasını bekliyoruz.”

Mavera yandan, kalın kafalı ödeme listesine alınan ilaçlardan 4 adedi kanser ilacı olup bunların 2 adedi yetersiz dışından hazırlık edilmekte olan ürotelyal kanser tedavisinde geçer not ilaç, 2 adedi akciğer kanserinin sonuç evresinde mergup yenilikçi hedefe yönelik otama edici çıkar yol özelliği taşıyor. 1 sayı vitiligo tedavisinde beğenilen çıkar yol ise yurtdışından hazırlık edilmekte iken ülkemizde imal edilmek aracılığıyla ödemeye alınmakta. Diğerleri ise 5 skor hipertansiyon tedavisinde geçer not tılsım, 2 sayı öksürük tedavisinde geçer çare, 1 sayı sevimsiz algınlığı tedavisinde makbul ve 1 sayı ışın tedavisi kayran kadınlarda makbul ilaçtan oluşmakta.

Vatandaşların ilaçları Toplumsal Asayiş Kurumu ile sözleşmeli eczanelerden realizasyon edebileceklerini belirten Vekil Selçuk, “İlaçların hastalarımıza felah olmasını murat valör, vatandaşlarımıza mıhlı tıpkı dirlik dilerim” dedi.

Share: