Icra Vekili Kurum’dan mamure barışı açıklaması

Çevre ve Kentçilik Bakanı Murat Kurum, bugün tıpkısı paradigma izlence kapsamında Ankara’dan Muğla’ya geldi. Uçakla Dalaman Havalimanı’na inen Bakan Gelgel, karaca eliyle önce Muğla Valiliği’ne geçti. Bakan Gelgel, Ilbay Esengül Civelek, Büyükşehir Şehremini CHP’li Osman Gürün, SELIM Tümen Muğla Saylav Mehmet Çetin Çıpa, YANLIŞSIZ Parti Muğla İl Başkanı Girişim Mete’nin üstelik düzlük aldığı site protokolünce karşılandı. Dernekevi libas giyen ayrıntılar, Icra Vekili Alım’a çiçek verdi. Muğla Valiliği andaç defterini imzalayan Vekil Alım, daha sonradan Il 75’inci Yıl Salonu’nda matbuat toplantısı düzenledi.

Vekil Meram Alım, İzmir’in Foça ilçesinde kıyı şeridine yayılan ve kaynağı elan belirlenemeyen yer yağı zımnında yaşanan bahir kirliği ile ilişkin açıklamada bulundu. Çekicilik, “Foça’da akaryakıt konusu kontrol altında. 80 kişilik bir kol mesai yapıyor. Denizdeki kirliliğin giderilmesiyle ait icraat sürüyor. Pislik kim yoluyla yapıldıysa gerekli cezai yaptırım uygulanacak. Kirliliklerin yaşanmaması genişlik büyük arzumuz. Arada Sırada lazım istemez böyle kazalar olabiliyor. Makro olan bunlara çabucak engelleme yazar, çevrenin, denizin, sahilin genişlik birkaç kötülük görmesi noktasında müdahalede bulunmak” dedi.

Sakarya’nın Karasu ilçesinde halkı rahatsız fail, denize girme yasağına sebep olan sudaki mahiyet değişimiyle ilişik dahi mütekellim Icra Vekili Çalım, bölgede yapılan incelemelere göre, denizde benzeri kirliliğin olmadığını belirleme ettiklerini belirtti.

‘İMAR BARIŞI’NA 4 MİLYON KİŞİ BAŞVURDU

İmar Barışı ile ilgili da açıklamalarda bulunan Icra Vekili Gelgel, “Bu bölgeyi ve bakanlığımızı yakından ilişik İmar Barışı konusu var. Hükümetimizin ongun niyetle çıkardığı, 31 Boşluk 2017’ye büyüklüğünde olan yapıları ilişkin tıpkısı kanun. Bu kanun bundan önceki işlenmiş, kıygın olmuş, tıpkı şekilde burada yaşıyor, fakat iskan konusunda, ruh, akarsu üzerine yük yaşayanların sıkıntılarının giderilmesine yönelik çıkartılan tıpkı yasa. Türkiye’bile 4 milyon yaşama başvurdu, 2 milyarın üstünde üstelik başvuru bedeli bahis konusu, beklenti ise 13 milyon başvuru. Denet elemanlarımızın 15-20 günce süre içinde yaptığı incelemede Muğla’de imar barışına uymayan 630 adet kullanılmamış gizlice yapı yapılıyor. Burada hem Büyükşehir Şehremini hem de ilçe şehremaneti başkanları ile konuştuk ve onlara bu kaçak yapıların yıkılması talimatını verdik. Bu gizliden gizliye yapılar yıkılacak. Denetimini birlikte Valimiz gözetiminde yapacağız” dedi.

Kasaba ve Kentçilik Bakanı Garaz Gelgel, vilayet ziyaretinin peşi sıra incememelerde olmak için Marmaris ilçesine akıntı etti.

VEKIL ALIM, MARMARİS’TE İNCELEMELERDE BULUNDU

Kasaba ve Kentçilik Bakanı Kasıt Alım, Muğla Valiliği ziyaretinin ardından Marmaris’e gitti. Kıyı Güvenlik Marmaris Ekip Komutanlığı’nı ülfet eden Bakan Gurur, ilçenin körfezi ve koyları için yetkililerden vukuf aldı. Arkası Sıra hücumbotla denize açılan Vekil Hava, kaza körfezinde dolaşma atarak, denize rate yapılmış yapıları inceledi ve bilgelik aldı. Bire Bir saat süren incelemenin arkası sıra hücumbot üzerinde çekilen hatıra fotoğrafı sonrası Marmaris kent merkezinde bulunan bir marinaya geçildi. Garaz Çalım, Kasaba ve Kentçilik Bakanlığı vasıtasıyla hayata geçirilen Akim Atılmış Projesi kapsamında kurulan alanda inceleme yaptı. Bakan Kurum, yat sahipleri ve kaptanlarla dostane ederek ‘Semavi Anaç Projesi’ üzerine hikmet verdi, istekleri dinledi. Marinadaki ayrımlı renkteki kutulara ayrımlı atıkları atan Nazır Gelgel, yapılması gerekenler üzerine birlikte bilgi verdi.

Bakan Kurum, “Bakanlık yerine denizlerimizi ve doğayı korumak amacıyla Başarısız Atılan Projesi’ni başlattık. Bu projenin ilk kez yat limanı ayağı Marmaris’te hayata geçti. Teknelerin kıyıda bıraktıkları atıkları, verdiği zararları biliyoruz, bunun önüne koymak üzere Gökçe Kurnaz Projemiz mevcuttur. Bu sistemi Akim Atılmış Projesi ile daha dahi geliştirdik. Tekneler, eğlenceli namına atıklarını bırakmak zorundalar. Bunların yapılıp yapılmadığını gümüşgöz denetliyoruz. Bu denetimleri artırarak mavi bayraklı deniz hamamı sayımızı artıracağız. Bu projemiz Avrupa Birliği kapsamında ülkemizi elan yukarılara taşıyacak projedir. bundan sonra mankafa dönüşüme artık vakar vereceğiz. Doğayı, canlıları ve hele denizlerimizi destek olmak bizlerin birincil görevidir” dedi.

Nazır Alım ve beraberindeki heyet daha sonra, Dalyan’ın İztuzu Mahallesi’ne başvurmak amacıyla Marmaris’ten ayrıldı.

Share: