İğne ipliği 67 yıldır elinden düşürmüyor

İstanbul’da 67 yıl önce başladığı terziliğe tutkuyla sınırlı olan 83 yaşındaki Zeynel Sezer, emekliye ayrılıp memleketi Giresun’a yerleşmesine karşın arkadaşının dükkanında yarı zamanlı mesleğini sürdürüyor.

İğne ve ipliği 16 yaşından beri elinden düşürmeyen Sezer, mesleğe 1956’da İstanbul’da başladı. Askerden döndükten sonradan 1963’te dükkan açan Sezer, sabık yılların peşi sıra 2017’dahi zor olarak memleketi Giresun’un Espiye ilçesine yerleşti.

Dükkanını kapatmasına rağmen haddinden fazla sevdiği mesleğinden vazgeçemeyen Sezer, kaymakamlık merkezinde terzilik özne arkadaşı Ateşin Temel’in işlerine yardım etmeye başladı. Kazanç değil doğru ayakyolu geçirmek amacıyla müteharrik Sezer, ustalığı ve işine olan aşkıyla çevresinden birlikte takdir görüyor.

Zeynel Sezer, AA muhabirine, çocukluk ve cahillik yıllarında dikiş, berberlik ve kundura çıraklığı yaptığını, daha sonradan bu meslekler arasından kendisine genişlik makul gördüğü terziliği seçtiğini söyledi.

Terziliğin bozulmamış ayrımsız meslek olduğunu ifade eden Sezer, “Kravatını takarsın, çalışırsın. Bayramlarda çok giysi dikiyorduk, haddinden fazla güzelce zamanlardı.” dedi.

Sezer, 1990’lı yıllardan sonraları terzilerin hisse senedi yoğunluğunun azaldığını dile getirerek, yalnızca adlı ve güzel hareket fail terzilerin civar plana çıktığını anlattı.

“Bana benzeri cenk olsun, ilk kânun geçsin”

Mesleğini çokça sevdiğinin altını çizen Sezer, “Mesleğimi çokça sevmesem bu yaşımda gelip terzi arkadaşımın işlerine arkalama etmem. Terzilerde sevgi haddinden fazla tamam. Terziler, berberler yârenlik yeridir, rastgele şeyi konuşabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Sezer, vaktini evde yersiz durarak geçirmeyi sevmediğini vurgulayarak, “Gelirim, burada arkadaşımın beraberinde ona müzaheret ederim, cura aksiyon olduğunda onları yaparım. Buradan metin kazancım bulunmayan. Alacak amacıyla değil de bana bire bir cenk olsun, ara geçsin.” diyerek konuştu.

Mesleğin inceliğinin, işi çok ferah yazmak olduğuna dikkati calip Sezer, şöyle bitmeme etti:

“İşi haddinden fazla saf yapacaksın, bilahare müşteriye bol davranacaksın. Müşterinin provasını, regulasını haddinden fazla ferah yapacaksın. Filhakika benzeri terzinin provası ve regulası bereketli olursa elbiseyi evire çevire diker. Bunlar terzilikte haddinden fazla önemlidir. Bilfarz ben tıpkı kişiyi giyindiriyorum, cekette nerede ne sorumluluk var vücuda göre ayarlıyorum, sonraları dikip tasdik ediyorum.”

Sezer, elbiselerde tamir işleri yaptığını, topluluk giysi siparişlerinin bulunmayan denecek kadar az olduğunu sözlerine ekledi.

Share: