İhracatın vitrini, yurtdışı fuarlar

Güney Afrika’dan Çin’e, Rusya’dan ABD’ye büyüklüğünde birçok ülkede düzenlenecek fuarların, tekstilden mücevhere, otomotivden inşaat malzemelerine büyüklüğünde açık bir yelpazesi bulunuyor.
AA muhabirinin edindiği bilgiye göre Türkiye, fuarcılık alanında coğrafi konumunun avantajları ve bölgenin merkezi olabilecek potansiyeli ile her an daha fazla ehemmiyet taşırken, arsıulusal pazarlamanın yeryüzü aktif araçlarından birisi olan uluslararası ticaret fuarları dahi aut pazarlara boşalmak isteyen firmalar üzere önemli vesile oluşturuyor.
Türk firmaları milli düzeyde 1999 yılında 83, 2000 yılında 84, 2001 yılında 89, 2002 yılında 91, 2003 yılında 106, 2004 yılında 129, 2005 yılında 212, 2006 yılında 212 fuara katılırken, 2007 yılında 147, 2008 yılında 120, 2009 yılında 137, 2010 yılında de 115 fuara ortaklık öngörüldü.
2011 yılında ise Türkiye’nin milli düzeyde katılacağı 115 sıkıntılı dışı fuarda, tekstilden mücevhere, otomotivden inşaat malzemelerine kadar mukavim çok eser sergilenecek.

-FUARLARIN YARARLARI-

Alınan bilgiye göre, murahhas firma ile alıcının karşılaştığı tıpkısı merkez niteliğini haiz fuarlarla, komutan, iletişim, araştırı ve stratejik menafi elde edilirken, misyon pazarlara birlikte algı imkanı bulunuyor.
Dar dışı fuarlar, firmaların öz markalarını tanıtmaları bakımından akıllıca düzlem yaratırken, elverişsiz dışı fuarlarla Türk ihraç ürünlerinin yurt dışında tanıtılması ve yıpranmamış gelişim imkanlarının sağlanması amaçlanıyor.

-DARAÇ ALIMLI FUARLARIN ETKİ ANALİZİ-

BERABER Aut Tecim Müsteşarlığı (DTM), sıkıntılı dışı fuar organizatörü firma ve kuruluşlarca düzenlenmek amacıyla DTM’ye başvuruda bulunulan fuarların ihracata katkısının ölçülmesi amacıyla, Sınırlı Dışı Fuarların Takı Analizi uygulamasını yürütüyor.
Bu doğrultuda, sıkıntılı dışında düzenlenen fuarlara katılan Türk firmalarının, söz konusu iştirakleri sonucunda ilgili ülkelere yönelik ihracatlarının seyrini strateji ederek, çap yardımları kapsamında desteklenen fuarların dış tecim açısından somut sonuçlarını inceliyor.
Uygulamayla mikro dışı fuarların aut ticarete yönelik sonuçları belirlenerek, kaynakların daha faal kullanımının sağlanması ve önümüzdeki döneme ait fuar taleplerinin değerlendirilmesi aşamasında henüz seçmeli ve manipülatör olunması amaçlanıyor.

Share: