Ihtar geldi! Kıymet yükselirse yurttaş almaz

Eşkal Bankası’nın faizleri indirmesinin peşi sıra 3 amme bankası ve 2 paydaşlık bankası gayrimenkulde akın yaptı. Yurt alımında oranlar yüzdelik 0,99’a, vade, 180 aya imdi. Sektöre adeta meze yaşatan bu gelişme ile takkadak 3 kamu bankasına aynı haftada 34 binden çok kamera bütün 5,9 bilyon liralık güven başvurusu yaptı. Biz birlikte bu haftaki köşemizde Türkiye genelinde göz satışlarının yer çokça yaşandığı 3 büyük ilimizde emlakçıların nabzını tuttuk. Repo indiriminin satıcı ve almaç gözetiminde bittabi değerlendirildiğini sorduk. İstanbul, Ankara ve İzmir’üstelik 3 büyük ilimizde de emlak odalarının başkanları serencam tıpkı haftada yurt ofislerine gelen ziyaretçi sayısı ve telefon trafiğinin faiz indirimi öncesine bakarak yüzde 50’den aşkın arttığını söyledi.

BILEN İŞTAHI YÜKSEK

Repo oranlarındaki düşüşün emlak sektörüne olumlu yansıdığını Tekmil Gayrimenkul Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Uca Taylan da konfirmasyon etti. Taylan, “Doğrusu sektörün önündeki en şişman sıklet faizlerin faziletli olmasıydı. İnsanlar parayı faizde tutuyorlardı. Taşınmazlar ofisleriyle yaptığımız görüşmelere göre telefonlar henüz kesif çalmaya, insanlar arayıp konut sormaya başladı. İnsanımız bu gelişmeleri izlem ediyor, bütün iktisatçı kabil. Nema getirisi azalacak diye niteleyerek ev fiyatları yükselmeden bir zaman geçmiş bölük araştırmaya başladı” dedi.

ZAM ÇABUK GELDİ

Taylan’ın, ev alıcısının bindirim gelmeden geçmiş araştırmaya başladığını dile getirmesinden gelişmemiş tıpkısı müddet sonradan ise zamlar kendini göstermeye başladı. Elan bu remiks furyası genele yayılmadı. Hele ikinci elde göz fiyatları taşınmazlar değerinin çokça altında satışa sunulmuştu denilerek gâh emlak sahipleri emlaklarının değerini fevk çekti.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, “Taşınmazlar piyasasında başlayan bu hareketlilik remiks yapılırsa biter” dedi. Sektörün haddinden fazla tafsilatlı benzeri zamandır cansız seyrettiğine vurgu işleyen Aşa, “Faizlerin aşağıya çekilmesi cins manada sektöre punt oluşturdu. Tafsilatlı zamandır bekleyen murat yeniden canlandı. Bazen emlak sahiplerinin alıcıların artmasıyla fiyatları yükselttiğini duyuyoruz. Değer yükselirse alımlar faize rağmen durur. Ev üreticisi de, ikinci elde eş yapan bile, fiyatları akıllıca seviyede tutmalı. Fırsatçılık yapmamalı” uyarısında bulundu.

HIZLI DEĞIŞMEYEN VEREN KAZANIR

İzmir Yurt Komisyoncuları Odası Başkanı Sevinçli Güleroğlu, İzmir piyasasının sonuç tıpkısı haftada hareketlendiğini söyledi. Güleroğlu, “Faiz indirimi gayrı bankalarda olursa hareketlenme haddinden fazla daha acul tamam. Bizde henüz taşınmazlar fiyatları zamlanmadı. Alım yapacaklar ellerini acele tutsun” dedi.

KADEMELİ ARTIŞ

Fiyatların birinci elde sunma birkaç yüzdelik 20-30 zamlanacağına işaret fail Güleroğlu, “İkinci elde de şu esas kadar komutan hızı haddinden fazla düştüğü amacıyla fiyatlar ağırlık altındaydı. Olması gereken değerin altında fiyatlanıyordu. Bu nedenle burada birlikte bedel artışlarını önümüzdeki dönemde göreceğiz. Şimdiden kayran kazanır” şeklinde konuştu.

Emlakçılar, zamların kaçınılmaz olduğunu amma zamların akıllıca şekilde yapılması gerektiğini birlikte belirtti. Ankara Tam Emlakçılar Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Rıfat Aliyyülâlâ, Ankara gayrimenkul piyasasının bile aktif olduğunu aktardı. Henüz ilin genelinde remiks ile ilişkin özen calip benzeri evolüsyon yaşanmadığına vurgu işleyen Kusursuz, “Kulaklı kulaklı ilkesi ile düzlük de satan birlikte kazanmalı. Burada oportünizm yapılması arz çokça sektöre kötülük verir. Ince zamandır yordamsız olan bu piyasanın hareketli tutulması için remiks söylemlerinin olmaması gerekiyor” dedi. Bütün İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başbuğ Vekili Bahir Karataş üstelik maliyetlerin yüzdelik 60 arttığına dikkat çekti. Karataş, “Maliyetlerimiz çok arttı. Yeni üretimde müteahhitler erdemli girdilerle malzeme alacakları için önümüzdeki yıl ev fiyatlarında maliyetlere sınırlanmış olarak yüzde 50 ile 70 arasında benzeri karşılık artışı olacağını düşünüyorum” dedi

Tam bankalar faizleri düşürsün

Yurt komisyoncuları, hareketliliğin daha dahi artması için faiz indiriminin başka bankalarda birlikte olması gerektiğini belirttiler. Görüşlerine başvurduğumuz çekmece başkanlarının ortak söylemi hususi bankaların bile ayrımsız an önce faizleri aşağıya çekmesi oldu. Bankaların kredi verirken çok tafsilat sorular sorması ve inceleme yapması dahi eleştiriler arasında yer aldı. Ara Sıra alıcıların cesaret başvurusunun bir zamanlar ufak küsuratlı aynı kredi kartı borcunu ödememesinden periferi da kabul edilmediğine ilgi çekici emlakçılar, bankalardan ferah oruçlu olmalarını istedi. (Mine Çevirici -Bakir Şafak)

Share: